LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Serevent (Salmeterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Serevent (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 25 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
14,32
0,00
Cena
100% (zł):
69,28
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Serevent

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera Serevent?

Lek Serevent występuje w postaci aerozolu inhalacyjnego i jest dostępny na receptę.
1 dawka odmierzona leku zawiera 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu), co odpowiada dawce dostarczonej (dawce która wydostaje się z inhalatora) zawierającej 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).

Jak działa Serevent?

Lek Serevent zawiera salmeterol, który jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Działanie leku rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 10 do 20 minut od inhalacji i utrzymuje się przez 12 godzin lub dłużej.

Kiedy stosować Serevent?

Lek Serevent jest stosowany w celu zapobiegania trudnościom w oddychaniu w astmie lub w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Konieczne jest stosowanie leku każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza - nawet gdy objawy nie występują - co zapewnia prawidłowe kontrolowanie objawów astmy lub POChP.

Jak stosować Serevent?

Dawkowanie leku Serevent i czas prowadzenia leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, gdyż może to spowodować nasilenie się objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika, regularnie każdego dnia. Inhalację leku należy wykonywać na stojąco lub siedząco. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W przypadku trudności z użyciem inhalatora z ustnikiem u dorosłego pacjenta lub u dziecka, możliwe jest zastosowanie inhalatora z komorą inhalacyjną Volumatic; lekarz lub farmaceuta poinstruuje pacjenta jak prawidłowo używać komorę inhalacyjną.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Serevent?

Gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Serevent nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Serevent nie jest zalecany do stosowania w leczeniu astmy u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Serevent?

Przed przepisaniem leku Serevent lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku lekarz przedstawi zalecenia dotyczące leczenia i kontroli choroby. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem tym lekiem. Jeżeli lekarz przepisał lek Serevent z powodu astmy, należy kontynuować przyjmowanie innych leków przepisanych wcześniej przez lekarza stosowanych w astmie. Jeśli w trakcie leczenia objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lek Serevent nie pomaga w przerywaniu nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - w takim przypadku należy zastosować szybko działający lek wziewny rozszerzający oskrzela (np. salbutamol) - pacjent powinien zawsze mieć przy sobie taki lek.

Jak stosować Serevent z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Serevent w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz określa możliwość zastosowania leku Serevent u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią po dokładnej ocenie u każdej pacjentki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Serevent?

Działania niepożądane, które są obserwowane podczas leczenia lekiem Serevent są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Lekarz zaleci stosowanie najmniejszej dawki leku Serevent, która zapewnia kontrolę astmy lub POChP, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Serevent i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: nagłe trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, wysypka skórna i swędzenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Serevent?

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Serevent wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Serevent wpływał na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Serevent?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 30ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Serevent - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem