LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Simlerid (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Simlerid (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
22,64
0,00
Cena
100% (zł):
44,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Simlerid

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Simlerid?

Lek Simlerid występuje w postaci tabletek, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku).

Jak działa lek Simlerid?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Simlerid?

Lek Simlerid jest stosowany w leczeniu pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany sam lub razem z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Simlerid?

Dawkowanie leku Simlerid i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simlerid?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Simlerid nie może być stosowany?

Leku Simlerid nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Simlerid nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simlerid?

Przed przepisaniem leku Simlerid lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, ustali terminy wizyt kontrolnych. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały wcześniej: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy lub jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak silny i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby nazywanej pemfigoidem pęcherzowym (takie jak pęcherze na skórze). Podczas przyjmowania leku Simlerid ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Simlerid z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Simlerid.

Czy można stosować lek Simlerid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Simlerid powinny skonsultować się z lekarzem pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające że mogą być w ciąży oraz pacjentki planujące mieć dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simlerid?

W trakcie stosowania leku Simlerid mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Simlerid i jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący trudności z oddychaniem lub połykaniem (są to objawy wskazujące na ciężką reakcję alergiczną).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simlerid?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Simlerid wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zawrotów głowy i senności. Przyjmowanie leku Simlerid jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina), może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Simlerid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Simlerid - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Simlerid - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem