Simponi (Golimumab)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Simponi (Rpz) | roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu | 50 mg/0,5 ml | 1 wstrzykiwacz 0,5 ml |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Simponi
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Janssen Biologics B.V.
- Co zawiera lek Simponi?
- Jak działa lek Simponi?
- Kiedy stosować lek Simponi?
- Jak stosować lek Simponi?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simponi?
- Kiedy lek Simponi nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simponi?
- Jak stosować lek Simponi z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Simponi w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simponi?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simponi?
- Czy lek Simponi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Simponi?
- Simponi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Simponi - powiązane artykuły
Co zawiera lek Simponi?
Lek Simponi występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu o nazwie SmartJect. Lek jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz 1 ml zawiera 50 mg golimumabu. Lek zawiera sorbitol.
Jak działa lek Simponi?
Lek zawiera golimumab, który należy do grupy leków nazywanych lekami blokującymi TNF. Golimumab hamuje czynność białka o nazwie czynnik martwicy nowotworu alfa (TNFα), które bierze udział w procesach zapalnych organizmu. Zablokowanie tego białka pozwala zmniejszyć proces zapalny w przebiegu różnych chorób.
Kiedy stosować lek Simponi?
Lek Simponi jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- spondyloartropatia osiowa (w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz osiowa spondyloartropatia bez zmian radiograficznych);
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
U dzieci w wieku 2 lat i starszych lek Simponi jest stosowany w leczeniu wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
Jak stosować lek Simponi?
Dawka leku Simponi i długość leczenia w zależności od wskazania zostanie ustalona przez lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.
Sposób podawania
Lek Simponi jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Lek może być samodzielnie wstrzykiwany przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Wstrzykiwacz z lekiem jest przeznaczony tylko do jednorazowego użycia. Zazwyczaj lek wstrzykuje się w przednią, środkową część uda. Można go również podać w brzuch poniżej linii pępka, z pominięciem obszaru leżącego dokładnie pomiędzy pępkiem i około 5 cm poniżej niego. Nie wolno wstrzykiwać leku w ramię, aby uniknąć uszkodzenia wstrzykiwacza i (lub) niezamierzonego zranienia. Nie należy wstrzykiwać leku w miejscu gdzie skóra jest wrażliwa, zasiniona, zaczerwieniona, szorstka, twarda lub gdzie występują blizny lub zadrapania. Nie należy ujmować fałdu skóry, aby uniknąć niezamierzonego zranienia igłą. Nie wolno dotykać ani wciskać niebieskiego przycisku podczas umieszczania wstrzykiwacza na skórze. Jeśli potrzebnych jest więcej wstrzyknięć, lek należy wstrzyknąć w różnych miejscach wykonując wstrzyknięcia jedno po drugim. Miejsca wstrzyknięcia należy za każdym razem zmieniać.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simponi?
Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomni wykonać wstrzyknięcie w zaplanowanym terminie, powinien wstrzyknąć pominiętą dawkę, gdy tylko sobie przypomni. Jeśli pacjent spóźnił się o mniej niż 2 tygodnie, należy natychmiast wstrzyknąć pominiętą dawkę i należy pozostać przy zaplanowanym schemacie podawania. Jeśli pacjent spóźnił się o więcej niż 2 tygodnie, należy natychmiast wstrzyknąć pominiętą dawkę i skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się kiedy ma wziąć następną dawkę.
Kiedy lek Simponi nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (golimumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje gruźlica lub inne ciężkie zakażenie albo umiarkowana lub ciężka niewydolność serca.
Nie zaleca się podawania leku Simponi dzieciom w wieku poniżej 2 lat w leczeniu wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
Lek Simponi nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w pozostałych wskazaniach.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simponi?
Leczenie lekiem Simponi jest leczeniem specjalistycznym, które nadzoruje lekarz z doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których lek może być stosowany. Przed podjęciem terapii lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego przeanalizuje dotychczasowe leczenie oraz wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli terapia lekiem Simponi zostanie wprowadzona, lekarz przedstawi dokładne zalecenia odnośnie leczenia. Należy zgłosić się do lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta jest planowana operacja chirurgiczna lub zabieg stomatologiczny; chirurga lub stomatologa wykonującego zabieg należy poinformować, że pacjent jest leczony lekiem Simponi. Lekarz przekaże pacjentowi Kartę Przypominającą dla Pacjenta, która zawiera ważne informacje o bezpieczeństwie stosowania leku. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta konieczne będzie wykonanie szczepień, ponieważ w trakcie stosowania leku Simponi nie należy stosować pewnych szczepionek (szczepionek zawierających żywe drobnoustroje).
Jak stosować lek Simponi z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Simponi w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży lub karmi piersią, możliwość zastosowania leku Simponi. Należy unikać zajścia w ciążę stosując odpowiednią antykoncepcję podczas leczenia lekiem Simponi i przez co najmniej 6 miesięcy po ostatnim wstrzyknięciu leku. Nie należy karmić piersią przez co najmniej 6 miesięcy po ostatnim leczeniu lekiem Simponi; należy przerwać karmienie piersią, jeśli pacjentka ma być leczona tym lekiem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simponi?
Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Simponi są szczegółowo przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła powodujący trudności z przełykaniem lub oddychaniem, wysypka na skórze, pokrzywka, obrzęk dłoni, stóp lub wokół kostek); objawy niewydolności serca (takie jak duszność lub obrzęk stóp); objawy świadczące o zaburzeniach krwi (takie jak: nieustępująca gorączka, łatwość powstawania siniaków i krwawień, bladość skóry); objawy zakażenia (takie jak: gorączka, uczucie zmęczenia, uporczywy kaszel, duszność, objawy grypopodobne, biegunka, rany, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simponi?
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli pacjent wstrzyknął zbyt dużą dawkę leku lub podawał lek częściej niż zostało zaplanowane.
Czy lek Simponi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Simponi wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Jeśli po zastosowaniu leku Simponi wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Jak przechowywać lek Simponi?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C), nie zamrażać. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Lek można przechowywać poza lodówką w temperaturze nie wyższej niż 25°C jednorazowo przez okres nie dłuższy niż 30 dni. Przed użyciem należy odczekać 30 minut aby wstrzykiwacz osiągnął temperaturę pokojową; nie należy go ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli kolor roztworu jest zmieniony, roztwór jest mętny lub jeśli znajdują się w nim widoczne obce cząstki.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Simponi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Simponi - powiązane artykuły
Simponi (Golimumab) 50 mg oraz 100 mg: ważne zmiany instrukcji wstrzykiwania wstrzykiwaczem SmartJect.
Simponi (Golimumab) 50 mg oraz 100 mg: ważne zmiany instrukcji wstrzykiwania wstrzykiwaczem SmartJect. Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia Podmiot odpowiedzialny...
Więcej »