LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

SimvaHexal (Simvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
SimvaHexal 10 (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,24
0,00
Cena
100% (zł):
7,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
SimvaHexal 20 (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,74
0,00
Cena
100% (zł):
13,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
SimvaHexal 40 (Rp) tabletki powlekane 40 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
16,49
0,00
Cena
100% (zł):
24,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

SimvaHexal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek SimvaHexal?

Lek SimvaHexal występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg symwastatyny. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - osoby, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek SimvaHexal?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować lek SimvaHexal?

Lek SimvaHexal stosuje się (oprócz diety) u pacjentów:
- ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia) lub zwiększonym stężeniem lipidów we krwi (mieszana hiperlipidemia);
- z dziedziczną chorobą (rodzinna hipercholesterolemia homozygotyczna), w której zwiększone jest stężenie cholesterolu we krwi. Lekarz może przepisać również inne leki;
- z chorobą niedokrwienną serca lub ryzykiem jej rozwoju (ze względu na cukrzycę, przebyty udar mózgu lub inną chorobę naczyń krwionośnych). Lek może wydłużyć życie pacjenta, zmniejszając ryzyko rozwoju choroby serca, niezależnie od ilości cholesterolu we krwi.
Podczas stosowania leku SimvaHexal należy przestrzegać diety niskocholesterolowej.

Jak stosować lek SimvaHexal?

Lekarz ustali odpowiednią dawkę leku SimvaHexal dla pacjenta, sposób przyjmowania i czas stosowania.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem, niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku SimvaHexal?

W przypadku pominięcia dawki leku SimvaHexal należy kontynuować leczenie według zaleconego przez lekarza schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek SimvaHexal nie może być stosowany?

Leku SimvaHexal nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek SimvaHexal nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku SimvaHexal?

Przed przepisaniem leku SimvaHexal lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi zalecenia dotyczące monitorowania pacjenta i kontroli efektów leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli pojawi się niewyjaśniony ból mięśni, ich zwiększona wrażliwość na dotyk lub osłabienie, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Podczas leczenia lekarz zaleci regularne wykonywanie badań czynności wątroby.

Jak stosować lek SimvaHexal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek SimvaHexal z jedzeniem i piciem?

W czasie przyjmowania leku SimvaHexal nie należy pić soku grejpfrutowego. Podczas przyjmowania leku SimvaHexal należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować lek SimvaHexal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku SimvaHexal jeśli pacjentka jest w ciąży, usiłuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku SimvaHexal, powinna przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku SimvaHexal powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Nie wolno stosować leku SimvaHexal, jeśli pacjentka karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku SimvaHexal?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem SimvaHexal, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku SimvaHexal i natychmiast zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakiekolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: ból mięśni, tkliwość uciskowa, osłabienie lub kurcze mięśni; reakcje uczuleniowe (w tym: obrzęk twarzy, języka i gardła, który może utrudniać oddychanie; nietypowe powstawanie siniaków, zmiany na skórze i obrzęk, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na słońce, gorączka, nagłe zaczerwienienie skóry; duszność i złe samopoczucie; zmiany przypominające toczeń rumieniowaty, w tym wysypka, zaburzenia stawów i działanie na komórki krwi); zapalenie wątroby z zażółceniem skóry i oczu, świądem, ciemnym zabarwieniem moczu lub odbarwieniem stolca, zmęczeniem lub osłabieniem, utratą apetytu; zapalenie trzustki z silnym bólem brzucha.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku SimvaHexal?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek SimvaHexal wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek SimvaHexal nie powinien zakłócać zdolności prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość występowania u niektórych osób zawrotów głowy po przyjęciu leku.

Jak przechowywać lek SimvaHexal?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

SimvaHexal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem