LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Simvacor (Simvastatin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Simvacor (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 4,35 Cena 100% (zł): 6,41 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Simvacor (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 8,79 Cena 100% (zł): 12,93 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co zawiera Simvacor?

Lek Simvacor występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg symwastatyny. Lek zawiera laktozę - osoby, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Simvacor?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Simvacor?

Lek Simvacor jest wskazany do stosowania przy podwyższonym stężeniu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL u pacjentów z hipercholestrolemią pierwotną, u których metody leczenia niefarmakologicznego okazały się nieskuteczne.
W trakcie leczenia lekiem Simvacor należy przestrzegać diety niskocholesterolowej.

Jak stosować Simvacor?

Lekarz ustali odpowiednie dla pacjenta dawkowanie leku, sposób przyjmowania i długość leczenia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simvacor?

W przypadku pominięcia dawki leku Simvacor należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Simvacor nie może być stosowany?

Leku Simvacor nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Simvacor nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simvacor?

Przed zaordynowaniem leku Simvacor konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, powinien skonsultować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia niewyjaśnionego bólu mięśni, tkliwości uciskowej lub osłabienia siły mięśni. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie badań czynności wątroby w regularnych odstępach czasu.

Jak stosować Simvacor z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Simvacor z jedzeniem i piciem?

W czasie przyjmowania leku Simvacor należy unikać picia napojów zawierających sok grejpfrutowy. Podczas przyjmowania leku Simvacor należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować Simvacor w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Simvacor u kobiet będących w ciąży lub potencjalnie mogących być w ciąży lub planujących zajść w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania leku Simvacor, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Simvacor powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Simvacor.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simvacor?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Simvacor, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Simvacor i jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakiekolwiek z ciężkich działań niepożądanych: bóle mięśniowe, tkliwość, osłabienie lub kurcze mięśni; reakcje alergiczne (takie jak: obrzęk twarzy, języka i gardła mogące spowodować trudności w oddychaniu; nietypowe siniaki, wykwity skórne i obrzęki, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na słońce, gorączka, uderzenia gorąca; duszność i złe samopoczucie; objawy choroby toczniopodobnej - w tym wysypka, dolegliwości ze strony stawów i zmiany komórek krwi); zapalenie wątroby z zażółceniem skóry i oczu, świądem, ciemno zabarwionym moczem lub jasno zabarwionym stolcem; zapalenie trzustki często przebiegające z silnym bólem brzucha.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simvacor?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Simvacor wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Simvacor nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u niektórych pacjentów po przyjęciu leku Simvacor mogą wystąpić zawroty głowy.

Jak przechowywać Simvacor?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner