LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Simvagamma (Simvastatin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Simvagamma 20 (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,50 Cena 100% (zł): 13,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Simvagamma 20: tabletki powlekane (20 mg) 30 szt.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek modyfikujący stężenie lipidów - inhibitor reduktazy HMG-CoA.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg symwastatyny. 1 tabletka zawiera 149 mg laktozy.

WSKAZANIA
Hipercholesterolemia
Leczenie pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako uzupełnienie diety, kiedy reakcja na dietę lub inne niefarmakologiczne leczenie (np. ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca.
Leczenie rodzinnej homozygotycznej hipercholesterolemii jako uzupełnienie diety i innego leczenia obniżającego stężenie lipidów (np. afereza LDL) lub jeśli takie leczenie jest niewłaściwe lub niedostępne.
Zapobieganie zdarzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam konto



ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Simvagamma

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG

Co zawiera lek Simvagamma?

Lek Simvagamma występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg symwastatyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Simvagamma?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować lek Simvagamma?

Lek Simvagamma jest stosowany jako środek uzupełniający dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu, w przypadku:
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna) lub zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia mieszana);
- zaburzenia dziedzicznego (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Można wtedy zastosować także inne metody leczenia;
- choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa) lub wysokiego ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (ze względu na cukrzycę, przebyty udar mózgu lub inne choroby naczyń krwionośnych). Lek może wydłużyć życie pacjenta przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi.
W czasie przyjmowania leku Simvagamma należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować lek Simvagamma?

Lekarz ustali dawkę leku Simvagamma odpowiednią dla danego pacjenta i określi czas leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem. Lek można stosować przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od jedzenia. Linia podziału służy do przełamania tabletki jedynie w celu ułatwienia połknięcia, a nie do podziału na równe dawki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simvagamma?

W razie pominięcia dawki leku Simvagamma należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Simvagamma nie może być stosowany?

Leku Simvagamma nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Simvagamma nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simvagamma?

Przed przepisaniem leku Simvagamma lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi zalecenia dotyczące monitorowania pacjenta i kontroli efektów leczenia. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania niewyjaśnionych bólów mięśni, ich wrażliwości na dotyk lub osłabienia. Podczas leczenia lekarz zaleci regularne wykonywanie badań czynności wątroby.

Jak stosować lek Simvagamma z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Simvagamma z jedzeniem i piciem?

W czasie przyjmowania leku Simvagamma należy unikać picia napojów zawierających sok grejpfrutowy. Podczas przyjmowania leku Simvagamma należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować lek Simvagamma w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Simvagamma, jeśli pacjentka jest w ciąży, gdy planuje mieć dziecko lub przypuszcza że może być w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania leku Simvagamma, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Simvagamma powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Nie należy stosować leku Simvagamma w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simvagamma?

Działania niepożądane obserwowane w trakcie stosowania leku Simvagamma są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Simvagamma i jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakiekolwiek z ciężkich działań niepożądanych: bóle mięśniowe, tkliwość, osłabienie lub kurcze mięśni; reakcje uczuleniowe (obrzęk twarzy, języka i gardła, który może powodować trudności z oddychaniem; nietypowe siniaki, wykwity skórne i obrzęki, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na słońce, gorączka, uderzenia gorąca; duszność i złe samopoczucie; objawy choroby toczniopodobnej - wysypka, dolegliwości ze strony stawów i zmiany komórek krwi); zapalenie wątroby z zażółceniem skóry i oczu, świądem, ciemno zabarwionym moczem lub jasno zabarwionym stolcem, zmęczenie lub osłabienie, utrata apetytu; zapalenie trzustki często przebiegające z silnym bólem brzucha.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simvagamma?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Simvagamma wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Simvagamma nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u niektórych osób po zastosowaniu leku Simvagamma mogą wystąpić zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Simvagamma?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem