LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Simvasterol (Simvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Simvasterol (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,14
0,00
Cena
100% (zł):
7,54
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Simvasterol (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,56
0,00
Cena
100% (zł):
14,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Simvasterol (Rp) tabletki powlekane 40 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
17,29
0,00
Cena
100% (zł):
26,55
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Simvasterol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Simvasterol?

Lek Simvasterol występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg symwastatyny. Tabletkę 10 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Simvasterol?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Simvasterol?

Lek Simvasterol w połączeniu z dietą jest stosowany w przypadkach:
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna) lub zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia mieszana);
- choroby dziedzicznej (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), która jest przyczyną wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Można wtedy zastosować także inne metody leczenia;
- choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa) lub wysokiego ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (z powodu cukrzycy, przebytego udaru lub innej choroby naczyń krwionośnych). Lek może wydłużyć życie pacjenta przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi.
Podczas przyjmowania leku Simvasterol należy stosować dietę niskocholesterolową.

Jak stosować Simvasterol?

Dawkowanie leku Simvasterol, sposób przyjmowania i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Simvasterol należy przyjmować wieczorem. Lek można przyjmować w trakcie posiłków lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simvasterol?

W przypadku uświadomienia sobie o pominięciu dawki leku w niedługim czasie, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe; jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki leku, zapomnianą dawkę należy pominąć i przyjąć kolejną dawkę w planowym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Simvasterol nie może być stosowany?

Leku Simvasterol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Simvasterol nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simvasterol?

Przed przepisaniem leku Simvasterol lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Podejmie decyzję o jego zastosowaniu oraz wyznaczy wizyty kontrolne. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Simvasterol i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niewyjaśnione bóle mięśni, ich wrażliwość na dotyk lub osłabienie. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie badań czynności wątrobowy w regularnych odstępach czasu.

Jak stosować Simvasterol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Simvasterol z jedzeniem i piciem?

Należy unikać picia soku grejpfrutowego. Podczas przyjmowania leku Simvasterol należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować Simvasterol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Simvasterol nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Simvasterol powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simvasterol?

Działania niepożądane obserwowane w trakcie stosowania leku Simvasterol są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Simvasterol i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, języka i gardła, które mogą powodować trudności w oddychaniu; wysypka z osłabieniem siły mięśni kończyn i szyi; nietypowe siniaki, wykwity skórne i obrzęki, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na słońce, gorączka, uderzenia gorąca; objawy choroby toczniopodobnej (wysypka, dolegliwości ze strony stawów i zmiany komórek krwi); bóle mięśni, tkliwość, osłabienie lub kurcze mięśni; objawy zapalenia wątroby (zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemno zabarwiony mocz, jasno zabarwiony stolec, zmęczenie lub osłabienie, utrata apetytu); silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simvasterol?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Simvasterol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Simvasterol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U pacjentów przyjmujących lek Simvasterol obserwowano przypadki zawrotów głowy - jeśli pojawią się, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Simvasterol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Simvasterol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem