LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sirdalud MR (Tizanidine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sirdalud MR (Rp) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 6 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,00
Cena
100% (zł):
37,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sirdalud MR (Rp) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 6 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
23,39
0,00
Cena
100% (zł):
55,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sirdalud MR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Sirdalud MR?

Lek Sirdalud MR występuje w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 6 mg tyzanidyny (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Sirdalud MR?

Tyzanidyna jest lekiem zwiotczającym mięśnie szkieletowe.

Kiedy stosować lek Sirdalud MR?

Lek Sirdalud MR stosuje się w leczeniu zwiększonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych, np. w stwardnieniu rozsianym, przewlekłych chorobach rdzenia kręgowego, chorobach zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego, w następstwie udaru mózgu oraz u osób dorosłych, u których wcześniej rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce.

Jak stosować lek Sirdalud MR?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Sirdalud MR dla każdego pacjenta oraz czas leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem. Lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki zanim zdecyduje o całkowitym odstawieniu leku. Takie postępowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów zespołu z odstawienia, takich jak nadciśnienie tętnicze lub przyspieszenie akcji serca.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Powolne uwalnianie substancji czynnej z kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu umożliwia przyjmowanie kapsułek raz na dobę.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sirdalud MR?

Jeśli pacjent zapomni o przyjęciu leku, powinien go przyjąć jak najszybciej. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 2 godziny, nie należy przyjmować opuszczonej dawki leku i przyjąć jego kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sirdalud MR nie może być stosowany?

Leku Sirdalud MR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tyzanidynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go stosować u pacjentów ze znacznymi zaburzeniami czynności wątroby. Leku Sirdalud MR nie należy stosować u pacjentów przyjmujących leki zawierające fluwoksaminę (stosowane w leczeniu depresji) lub leki zawierające cyprofloksacynę (antybiotyk).
Nie zaleca się stosowania leku Sirdalud MR u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sirdalud MR?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Sirdalud MR lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy zwrócić się do lekarza w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. W trakcie leczenia lekarz zaleci wykonywanie badań określających czynność wątroby. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia lekiem Sirdalud MR, ponieważ alkohol może nasilać jego uspokajające działanie. Pacjenci palący papierosy powinni poinformować o tym lekarza, ponieważ palenie tytoniu może osłabiać działanie leku Sirdalud MR.

Jak stosować lek Sirdalud MR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Sirdalud MR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Sirdalud MR w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz. U kobiet zdolnych do zajścia w ciążę zaleca się wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem leczenia lekiem Sirdalud MR oraz stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez 2 dni po zakończeniu stosowania leku Sirdalud MR.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sirdalud MR?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Sirdalud MR. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sirdalud MR?

W razie przypadkowego przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza, należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Sirdalud MR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn w przypadku wystąpienia uczucia senności, zawrotów głowy lub innych objawów niedociśnienia tętniczego podczas przyjmowania leku Sirdalud MR.

Jak przechowywać lek Sirdalud MR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC; chronić przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sirdalud MR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sirdalud MR - powiązane artykuły

Piątek, 7 lipca 2023

Sirdalud MR (Tizanidine) serie wycofane z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Sirdalud MR (Tizanidine)...

Więcej »
Wtorek, 11 kwietnia 2023

Sirdalud MR (Tizanidine) seria wycofana z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Sirdalud MR (Tizanidine)...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem