Dodaj do mojego indeksu leków »

Sirupus Plantaginis Plus (Plantago lanceolata+Echinacea purpurea) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sirupus Plantaginis Plus (OTC) syrop 642,5 mg + 160,6 mg/5 ml 1 but. 125 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,10 Cena 100% (zł): 9,10 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sirupus Plantaginis Plus

Informacja dla pacjenta

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

SKŁAD
100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego z liści babki lancetowatej i 2,5 g wyciągu gęstego z jeżówki. 5 ml syropu zawiera 3,75 g sacharozy i około 0,51 g etanolu.

WSKAZANIA
Pomocniczo w przeziębieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

DAWKOWANIE
Terapia nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
Dorośli
15 ml syropu 3 do 5 razy na dobę.
Dzieci powyżej 6 lat
5 ml syropu 3 razy na dobę.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne, a szczególnie na rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae) i astrowatych (Asteraceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Ze względu na brak odpowiednio kontrolowanych badań, nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. U osób z atopią mogą wystąpić nasilone reakcje alergiczne.

UWAGI
Z uwagi na zawartość wyciągu z jeżówki możliwe są interakcje z preparatami o działaniu immunosupresyjnym (cyklosporyną i metotreksatem).
Z uwagi na zawartość etanolu preparat może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych