LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin Bioton (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin Bioton (Rp) tabletki powlekane 50 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
9,38
0,00
Cena
100% (zł):
19,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sitagliptin Bioton (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,47
0,00
Cena
100% (zł):
39,93
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin Bioton

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bioton S.A.

Co zawiera lek Sitagliptin Bioton?

Lek Sitagliptin Bioton to dostępne na receptę tabletki w dwóch dawkach.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Sitagliptin Bioton?

Substancją czynną leku jest sitagliptyna, która jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Sitagliptin Bioton?

Lek Sitagliptin Bioton jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Może być stosowany sam lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin Bioton?

Dawkę leku Sitagliptin Bioton odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin Bioton?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć, gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sitagliptin Bioton nie może być stosowany?

Leku Sitagliptin Bioton nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Sitagliptin Bioton nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin Bioton?

Przed przepisaniem leku Sitagliptin Bioton lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku ustali zasady kontroli leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują lub występowały następujące schorzenia: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, jakiekolwiek choroby nerek. Konieczny jest kontakt z lekarzem, jeśli w czasie przyjmowania leku pojawią się pęcherze na skórze (objaw choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy) albo ciężki i uporczywy ból brzucha (objaw ostrego zapalenia trzustki). Podczas przyjmowania leku Sitagliptin Bioton należy przestrzegać diety i wykonywać ćwiczenia fizyczne zalecone przez lekarza.

Jak stosować lek Sitagliptin Bioton z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Sitagliptin Bioton.

Czy można stosować lek Sitagliptin Bioton w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem, aby ustalić właściwe leczenie cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin Bioton?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane leku Sitagliptin Bioton. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Sitagliptin Bioton i niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: zapalenie trzustki (z objawami takimi jak: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka mogący promieniować w kierunku pleców z występowaniem lub bez występowania nudności i wymiotów); ciężka reakcja uczuleniowa (z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z oddychaniem lub połykaniem oraz wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin Bioton?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Sitagliptin Bioton wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Sitagliptin Bioton zgłaszano występowanie takich objawów jak zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Sitagliptin Bioton jednocześnie z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin Bioton?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin Bioton - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin Bioton - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem