LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin SUN (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin SUN (Rp) tabletki powlekane 50 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
13,96
0,00
Cena
100% (zł):
24,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sitagliptin SUN (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
26,34
0,00
Cena
100% (zł):
46,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin SUN

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sun Pharmaceutical Industries Europe B.V.

Co zawiera lek Sitagliptin Sun?

Lek Sitagliptin Sun występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 100 mg sitagliptyny (w postaci fumaranu). Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony - może powodować niestrawność lub biegunkę.

Jak działa lek Sitagliptin Sun?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Sitagliptin Sun?

Lek Sitagliptin Sun jest stosowany w leczeniu pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek ten może być stosowany sam lub razem z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin Sun?

Dawkowanie leku Sitagliptin Sun i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania tego leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin Sun?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej leku.

Kiedy lek Sitagliptin Sun nie może być stosowany?

Leku Sitagliptin Sun nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Sitagliptin Sun nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin Sun?

Przed przepisaniem leku Sitagliptin Sun lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, ustali terminy wizyt kontrolnych. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały wcześniej: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy lub jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak silny i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby nazywanej pemfigoidem pęcherzowym (takie jak pęcherze na skórze). Podczas przyjmowania leku Sitagliptin Sun ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Sitagliptin Sun z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Sitagliptin Sun.

Czy można stosować lek Sitagliptin Sun w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Sitagliptin Sun.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin Sun?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera opis działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Sitagliptin Sun. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Sitagliptin Sun i natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący trudności z oddychaniem lub połykaniem (mogą to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin Sun?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Sitagliptin Sun wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zawrotów głowy i senności. Przyjmowanie leku Sitagliptin Sun jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina) może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin Sun?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin SUN - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin SUN - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem