LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin Stada (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin Stada (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,73
0,00
Cena
100% (zł):
41,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin Stada

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Co zawiera lek Sitagliptin Stada?

Lek Sitagliptin Stada to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Sitagliptin Stada?

Substancją czynną leku jest sitagliptyna, która należy do leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Sitagliptin Stada?

Lek Sitagliptin Stada jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2 - może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin Stada?

Dawkowanie leku określa lekarz. Lek należy przyjmować przez czas zalecony przez lekarza. Nie należy przerywać stosowania leku bez ustalenia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin Stada?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sitagliptin Stada nie może być stosowany?

Leku Sitagliptin Stada nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Sitagliptin Stada nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin Stada?

Przed przepisaniem leku Sitagliptin Stada zostanie przeprowadzony przez lekarza wywiad, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o podaniu leku i przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, jakiekolwiek choroby nerek. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy, lub jeśli pojawi się ciężki i uporczywy ból brzucha, który może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Podczas stosowania leku Sitagliptin Stada należy przestrzegać diety i wykonywać ćwiczenia fizyczne zalecone przez lekarza.

Jak stosować lek Sitagliptin Stada z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Sitagliptin Stada.

Czy można stosować lek Sitagliptin Stada w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omów z pacjentką w ciąży lub pacjentką karmiącą piersią zasady leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin Stada?

Działania niepożądane leku Sitagliptin Stada są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Sitagliptin Stada i niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się następujące ciężkie objawy niepożądane: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich (mogą to być objawy zapalenia trzustki); ciężka reakcja alergiczna (wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie lub połykanie).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin Stada?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Sitagliptin Stada wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Sitagliptin Stada mogą wystąpić zawroty głowy i senność, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Sitagliptin Stada jednocześnie z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin Stada?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin Stada - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin Stada - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem