LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin TZF (Sitagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin TZF (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin TZF

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera lek Sitagliptin TZF?

Lek Sitagliptin TZF ma postać tabletek dostępnych na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku jednowodnego).

Jak działa lek Sitagliptin TZF?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Sitagliptin TZF?

Lek Sitagliptin TZF jest wskazany w leczeniu dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin TZF?

Dawkowanie leku Sitagliptin TZF i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania tego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin TZF?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej leku.

Kiedy lek Sitagliptin TZF nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Sitagliptin TZF nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin TZF?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Sitagliptin TZF lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, a następnie ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały wcześniej: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy lub jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak silny i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby nazywanej pemfigoidem pęcherzowym (takie jak pęcherze na skórze). Podczas przyjmowania leku Sitagliptin TZF ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku należy zgłosić lekarzowi.

Jak stosować lek Sitagliptin TZF z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z sitagliptyną.

Czy można stosować lek Sitagliptin TZF w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Sitagliptin TZF.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin TZF?

W ulotce dołączonej do opakowania są omówione działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Sitagliptin TZF. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Sitagliptin TZF i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem w razie pojawienia się następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie lub połykanie (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin TZF?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Sitagliptin TZF wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Sitagliptin TZF mogą wystąpić zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Sitagliptin TZF jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina) może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin TZF?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin TZF - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin TZF - powiązane artykuły

Poniedziałek, 24 marca 2025

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2025 r. - zmiany na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2025 - informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia...

Więcej »




banerbaner