LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,22
0,00
Cena
100% (zł):
30,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AS Grindeks

Co zawiera lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Lek zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Dawkowanie leku oraz czas trwania leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez ustalenia tego z lekarzem, gdyż może wystąpić zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozstroju żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko, jak to jest możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas zażycia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy stosować podwójnej dawki tego leku.

Kiedy lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Przed rozpoczęciem leczenia konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Lekarz ustali harmonogram wizyt kontrolnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Lek ten może wywołać bardzo ciężkie działanie niepożądane o nazwie kwasica mleczanowa, które wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i stanami chorobowymi, które mogą wiązać się z odwodnieniem (takimi jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie poinformuje pacjenta o występowaniu kwasicy mleczanowej i jej objawach. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały choroby trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub podwyższony poziom triglicerydów we krwi. Kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli w trakcie leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeżeli w trakcie przyjmowania leku będzie konieczne wykonanie poważnego zabiegu chirurgicznego, pacjent będzie musiał przerwać jego przyjmowanie na czas zabiegu i przez pewien czas po jego przeprowadzeniu (lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, kiedy należy przerwać i wznowić leczenie). Czasowe wstrzymanie przyjmowania leku jest również konieczne w sytuacjach podawania środka kontrastowego zawierającego jod we wstrzyknięciu (na przykład w związku z badaniem radiologicznym lub obrazowym) - lekarz podejmie decyzję, kiedy należy przerwać i wznowić leczenie.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub ma pogarszającą się czynność nerek. Należy kontynuować zalecenia lekarza odnośnie diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. W trakcie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks.

Czy można stosować lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem w sprawie zmiany leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Działania niepożądane występujące podczas przyjmowania leku są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowania leku i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią następujące działania niepożądane: zapalenie trzustki (objawami mogą być: silny ból brzucha promieniujący w kierunku pleców, nudności i wymioty); kwasica mleczanowa (objawami mogą być: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); ciężkie reakcje alergiczne (w tym: wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skory, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek ten nie ma wpływu lub wykazuje nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności przy stosowaniu sitagliptyny, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Przyjmowanie tego leku jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do hipoglikemii, co z kolei może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin + Metformin hydrochloride Grindeks - powiązane artykuły

Piątek, 13 grudnia 2024

Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 r. - nowości na liście aptecznej 18 grudnia 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków obowiązującą od dnia 1...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem