LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Skinoren Rosacea (Azelaic acid)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Skinoren Rosacea (OTC) żel 150 mg/g 1 tuba 30 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 50,00 Cena 100% (zł): 50,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skinoren Rosacea

Leo Pharma A/S

SKŁAD
1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. 1 g żelu zawiera 1 mg kwasu benzoesowego i 120 mg glikolu propylenowego.

Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.

Dawkowanie

Dorośli
Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie oczyścić skórę zwykłą wodą i wysuszyć; można użyć łagodnego środka do mycia skóry. Cienką warstwę żelu należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wetrzeć w skórę. Około 0,5 g (2,5 cm) żelu wystarcza na pokrycie całej powierzchni twarzy. Po nałożeniu żelu należy umyć ręce. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych i opatrunków osłaniających. Ważne jest regularne stosowanie preparatu przez cały okres leczenia. Czas leczenia zależy od nasilenia zmian chorobowych na skórze. Zazwyczaj wyraźna poprawa jest widoczna po 4 tygodniach leczenia. Aby uzyskać optymalny efekt leczenia, preparat można stosować przez kilka miesięcy, zgodnie z wynikiem klinicznym. W przypadku braku poprawy po 2 miesiącach stosowania lub w przypadku zaostrzenia objawów trądziku różowatego, należy przerwać stosowanie preparatu i rozważyć inne metody leczenia. Jeśli wystąpi podrażnienie skóry, należy zmniejszyć ilość lub ograniczyć częstość stosowania preparatu do raz na dobę, aż do ustąpienia podrażnienia; w razie konieczności należy przerwać leczenie na kilka dni.
Dzieci i młodzież
Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności w leczeniu trądziku różowatego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Należy zachować ostrożność przepisując kwas azelainowy kobietom w ciąży lub kobietom karmiącym piersią. Niemowlęta nie mogą mieć styczności z leczoną skórą i (lub) piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Bardzo często: pieczenie, ból, świąd w miejscu podania. Często: parestezje, suchość skóry, wysypka, obrzęk w miejscu podania. Niezbyt często: trądzik, kontaktowe zapalenie skóry; uczucie dyskomfortu, rumień, pokrzywka w miejscu podania.

UWAGI
Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, jamą ustną i innymi błonami śluzowymi. Ze względu na dużą wrażliwość skóry twarzy z trądzikiem różowatym, podczas leczenia preparatem należy powstrzymać się od leczenia innymi produktami podawanymi miejscowo, a także od stosowania produktów do pielęgnacji skóry, które mogłyby wywołać miejscowe podrażnienie, takich jak mydła, preparaty do czyszczenia twarzy zawierające alkohol, nalewki lecznicze, środki ściągające oraz środki ścierające do czyszczenia skóry.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner