LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Skyrizi (Risankizumab)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Skyrizi (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 75 mg/0,83 ml 2 amp.-strzyk. 0,83 ml + 2 gaziki 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skyrizi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG

Co zawiera lek Skyrizi?

Lek Skyrizi jest dostępny w ampułko-strzykawce i jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka z lekiem zawiera 75 mg ryzankizumabu.

Jak działa lek Skyrizi?

Lek zawiera ryzankizumab, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami interleukiny. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności białka zwanego IL-23, które powoduje zapalenie.

Kiedy stosować lek Skyrizi?

Lek Skyrizi jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy plackowatej oraz w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów.

Jak stosować lek Skyrizi?

Dawkowanie leku Skyrizi i czas leczenia określa lekarz. Lekarz udzieli informacji o terminach wykonywania wstrzyknięć i wizyt kontrolnych. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ po przerwaniu leczenia objawy choroby mogą pojawić się ponownie.

Sposób podawania

Lek Skyrizi jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Aby podać pełną dawkę leku, należy wykonać 2 wstrzyknięcia, jedno po drugim. Nie należy wykonywać wstrzyknięcia w to samo miejsce - zawartość drugiej ampułko-strzykawki należy wstrzyknąć w odległości co najmniej 3 cm od miejsca pierwszego wstrzyknięcia. Po odpowiednim przeszkoleniu pacjent będzie mógł samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku, jeżeli lekarz lub pielęgniarka zdecydują, że jest to odpowiednie. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Lek może być podawany przez pacjenta w brzuch lub udo. Jeśli wstrzyknięcie wykonuje inna osoba, lek można również podawać w ramię. Leku nie należy podawać w okolicy 5 cm wokół pępka ani w miejscach, gdzie występuje bolesność skóry, siniaki, zaczerwienienie, stwardnienie, zbliznowacenie, rozstępy skórne lub zmiany łuszczycowe. Ampułko-strzykawka z lekiem jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia; użyte ampułko-strzykawki należy wyrzucić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Skyrizi?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku Skyrizi, powinien jak najszybciej ją wstrzyknąć.

Kiedy lek Skyrizi nie może być stosowany?

Leku Skyrizi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ryzankizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Skyrizi nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Skyrizi?

Przed zaordynowaniem leczenia lekiem Skyrizi lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy leczenie tym lekiem jest odpowiednie dla danego pacjenta. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, lekarz może podjąć decyzję, że lek nie będzie mógł być u niego zastosowany lub może opóźnić leczenie do czasu ustąpienia zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lekarz przekaże wytyczne odnośnie harmonogramu podawania leku oraz zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Skyrizi lekarz sprawdzi, czy pacjent wymaga jakichkolwiek szczepień, ponieważ w trakcie jego stosowania nie mogą być wykonywane szczepienia pewnymi rodzajami szczepionek.
Należy przerwać stosowanie leku Skyrizi i powiadomić lekarza lub niezwłocznie poszukać pomocy medycznej w przypadku stwierdzenia objawów ciężkiego zakażenia lub reakcji alergicznej.

Jak stosować lek Skyrizi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Skyrizi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką korzyści i zagrożenia w związku ze stosowaniem leku Skyrizi w okresie ciąży lub karmienia piersią. Jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę, pacjentka powinna stosować antykoncepcję w czasie stosowania tego leku i przez co najmniej 21 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Skyrizi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Skyrizi?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Skyrizi są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy ciężkiego zakażenia lub objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, utrudnione oddychanie lub przełykanie, silny świąd skóry z czerwoną wysypką lub guzkami na skórze).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Skyrizi?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana ilości leku lub jeśli dawka leku została podana wcześniej niż zalecił lekarz, należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Skyrizi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Skyrizi nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Skyrizi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Do czasu użycia lek należy przechowywać w oryginalnym pudełku tekturowym w celu ochrony przed światłem. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Po wyjęciu z lodówki lek Skyrizi należy pozostawić w temperaturze pokojowej w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego, przez 15 do 30 minut przed wstrzyknięciem; nie należy go ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli płyn jest mętny, zawiera kłaczki lub duże cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem