LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Skyrizi (Risankizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Skyrizi (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 75 mg 2 amp.-strzyk. 0,83 ml + 2 gaziki
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Skyrizi (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 150 mg 1 wstrzykiwacz 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Skyrizi (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wkładzie 360 mg 1 wkład + aplikator
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Skyrizi (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 600 mg/10 ml 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skyrizi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG

Co zawiera lek Skyrizi?

Lek Skyrizi jest dostępny w następujących postaciach: roztwór w ampułko-strzykawce, roztwór we wstrzykiwaczu, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji oraz roztwór we wkładzie. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 75 mg ryzankizumabu w 0,83 ml roztworu.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 150 mg ryzankizumabu w 1 ml roztworu.
1 fiolka z koncentratem zawiera 600 mg ryzankizumabu w 10 ml roztworu.
1 wkład zawiera 360 mg ryzankizumabu w 2,4 ml roztworu.

Jak działa lek Skyrizi?

Lek zawiera ryzankizumab, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami interleukiny. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności białka zwanego IL-23, które powoduje zapalenie.

Kiedy stosować lek Skyrizi?

Lek Skyrizi jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących chorób:
- łuszczycy plackowatej o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego;
- łuszczycowego zapalenia stawów;
- choroby Leśniowskiego-Crohna o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego;
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

Jak stosować lek Skyrizi?

Dawkowanie leku w każdej chorobie oraz czas leczenia określa lekarz. Lekarz udzieli informacji o terminach podawania leku i wizyt kontrolnych. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ po przerwaniu leczenia objawy choroby mogą pojawić się ponownie.

Sposób podawania

Łuszczyca plackowata i łuszczycowe zapalenie stawów
Do leczenia łuszczycy plackowatej i łuszczycowego zapalenia stawów lek Skyrizi jest dostępny w ampułko-strzykawce i wstrzykiwaczu półautomatycznym napełnionym. Lek jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym w obszarze niezajętym przez łuszczycę. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie 4 tygodni, a kolejne dawki co 12 tygodni. Stosując lek we wstrzykiwaczu, należy podać pojedyncze wstrzyknięcie. Stosując lek w ampułko-strzykawce, należy wykonać 2 wstrzyknięcia jedno po drugim, aby podać pełną dawkę leku (nie należy wykonywać wstrzyknięcia w to samo miejsce - zawartość drugiej ampułko-strzykawki należy wstrzyknąć w odległości co najmniej 3 cm od miejsca pierwszego wstrzyknięcia). Po odpowiednim przeszkoleniu pacjent może samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku. Lek może być podawany przez pacjenta w brzuch lub udo; jeśli wstrzyknięcie wykonuje inna osoba, lek można również podawać w ramię. Leku nie należy podawać w okolicy 5 cm wokół pępka ani w miejscach, gdzie występuje bolesność skóry, siniaki, zaczerwienienie, stwardnienie, zbliznowacenie, rozstępy skórne. Ampułko-strzykawka i wstrzykiwacz z lekiem są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użycia. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń.
Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego
W chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego stosuje się dwa preparaty leku Skyrizi. Pierwszy - koncentrat do sporządzenia roztworu - jest podawany na początku leczenia przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu dożylnego (kroplówki) trzy razy w ciągu 8 tygodni. Drugi - roztwór do wstrzykiwań we wkładzie - jest przeznaczony do długotrwałego leczenia podtrzymującego i podaje się go we wstrzyknięciu podskórnym 4 tygodnie po ostatnim wlewie dożylnym, a następnie co 8 tygodni. Wstrzyknięcia podskórne leku mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek może być podawany w przednią powierzchnię ud lub w brzuch w odległości co najmniej 5 cm od pępka. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w obszarach skóry, które się naturalnie fałdują lub marszczą, ponieważ może to spowodować odklejenie się osobistego aplikatora podczas użytkowania. Leku nie należy wstrzykiwać w miejscach, gdzie występuje bolesność skóry, siniaki, zaczerwienienie, stwardnienie, zbliznowacenie, rozstępy skórne, znamiona lub nadmierne owłosienie. Każdy osobisty aplikator do wstrzyknięcia podskórnego z wkładem jest przeznaczony tylko do jednorazowego użytku. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i obsługi osobistego aplikatora, a następnie przestrzegać zawartych w niej zaleceń.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Skyrizi?

Jeśli pacjent zapomni o wizycie, na której ma być podana dawka leku, powinien skontaktować się z lekarzem w celu ponownego zaplanowania wizyty, gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli pacjent samodzielnie wstrzykuje lek i zapomni przyjąć dawkę, powinien jak najszybciej ją wstrzyknąć.

Kiedy lek Skyrizi nie może być stosowany?

Leku Skyrizi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ryzankizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno podawać pacjentom, u których lekarz stwierdzi istotne, czynne zakażenie.
Lek Skyrizi nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Skyrizi?

Leczenie będzie prowadzone pod nadzorem lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu łuszczycy plackowatej, łuszczycowego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przed zaordynowaniem leczenia lekiem Skyrizi lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy leczenie tym lekiem jest odpowiednie dla danego pacjenta. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, lekarz może podjąć decyzję, że lek nie będzie mógł być u niego zastosowany lub może opóźnić leczenie do czasu ustąpienia zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lekarz przekaże wytyczne odnośnie harmonogramu podawania leku oraz zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Skyrizi lekarz sprawdzi, czy pacjent wymaga jakichkolwiek szczepień, ponieważ w trakcie jego stosowania nie mogą być wykonywane szczepienia pewnymi rodzajami szczepionek.

Jak stosować lek Skyrizi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Skyrizi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką korzyści i zagrożenia w związku ze stosowaniem leku Skyrizi w okresie ciąży lub karmienia piersią. Jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę, pacjentka powinna stosować antykoncepcję w czasie stosowania leku Skyrizi oraz przez co najmniej 21 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Skyrizi?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Skyrizi są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest zakażenie górnych dróg oddechowych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy ciężkiego zakażenia lub objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, utrudnione oddychanie lub przełykanie, silny świąd skóry z czerwoną wysypką lub guzkami na skórze).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Skyrizi?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana ilości leku lub jeśli dawka leku została podana wcześniej niż zalecił lekarz, należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Skyrizi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Skyrizi nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Skyrizi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji jest podawany w szpitalu lub przychodni przez fachowy personel medyczny.
Ampułko-strzykawki, wstrzykiwacze i wkłady do czasu podania należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu tekturowym w celu ochrony przed światłem. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Po wyjęciu z lodówki lek należy pozostawić w temperaturze pokojowej w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego; nie należy ogrzewać leku w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli płyn jest mętny, zawiera kłaczki lub duże cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Skyrizi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Skyrizi - powiązane artykuły

Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem