Soledum forte
Informacja dla pacjenta
M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
SKŁAD
1 kapsułka dojelitowa zawiera 200 mg cyneolu. 1 kapsułka zawiera 17 mg sorbitolu.
Wskazania
Preparat jest stosowany jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu oraz w leczeniu wspomagającym ostrego, nieropnego zapalenia zatok.
Dawkowanie
Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż tydzień), chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż tydzień lub w każdym przypadku wystąpienia zaburzeń oddechowych, gorączki lub ropnego czy krwawego odksztuszania.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
1 kapsułka 3 razy na dobę. W kontynuacji terapii lub długotrwałym leczeniu dawka 1 kapsułka 2 razy na dobę jest zazwyczaj wystarczająca. Czas trwania leczenia powinien być zgodny z charakterem, nasileniem i rozwojem choroby.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością wody (najlepiej szklanka wody 200 ml), co najmniej 30 minut przed posiłkiem. W przypadku wrażliwego układu pokarmowego kapsułki należy przyjmować w trakcie posiłków.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie należy stosować preparatu w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krzutuśca. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.
CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat może być zalecony kobietom w ciąży jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka. Dotychczas nie zgłaszano zauważalnych problemów u niemowląt karmionych piersią matek przyjmujących cyneol.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Niezbyt często: nudności, biegunka. Rzadko: trudności w połykaniu; reakcje nadwrażliwości, np. obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel.
UWAGI
Preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością w przypadku chorób związanych z nadwrażliwością dróg oddechowych.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych