Dodaj do mojego indeksu leków »

Solpadeine Max (Paracetamol+Caffeine+Codeine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Solpadeine Max (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 12,8 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,00 Cena 100% (zł): 18,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Solpadeine Max

Informacja dla pacjenta

Omega Pharma Poland Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 12,8 mg półwodnego fosforanu kodeiny. 1 tabletka zawiera 50 mg sorbitolu i 427 mg (24 mmol) sodu.

WSKAZANIA
Krótkotrwałe uśmierzanie ostrego, umiarkowanego bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu samego jednoskładnikowego leku przeciwbólowego.
Leczenie: bólu głowy, migreny (z aurą i bez aury), bólu zęba (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, bólu mięśni, neuralgii, bólu pleców, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku nadmiernego wysiłku i skręceniami oraz rwy kulszowej.

DAWKOWANIE
Jeżeli ból lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni albo wystąpiło pogorszenie lub inne objawy, pacjent powinien przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Dorośli
1 lub 2 tabletki musujące co 4-6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Maksymalna dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g w następujących sytuacjach, o ile lekarz nie zalecił inaczej: dorośli lub młodzież o masie ciała poniżej 50 kg, łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta, przewlekły alkoholizm, odwodnienie, przewlekłe niedożywienie.
Młodzież od 16 do 18 lat
1 lub 2 tabletki musujące co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę (4 g paracetamolu, 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny i 240 mg kofeiny).
Młodzież od 12 do 15 lat
1 tabletka musująca co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki na dobę (2 g paracetamolu, 51,2 mg półwodnego fosforanu kodeiny i 120 mg kofeiny).
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Kodeiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego działania opioidów w związku ze zmiennym i nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny do morfiny.
Osoby w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku może być konieczne zmniejszenie dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem do co najmniej 6 godzin. GFR 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; GFR < 10ml/min - 5000 g co 8 godzin.
Sposób podawania
Rozpuścić 1 lub 2 tabletki musujące w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml). Tabletka rozpuszcza się przez maksymalnie 2 minuty.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Kobiety karmiące piersią. Depresja oddechowa. Przewlekłe zaparcia. Pacjenci, w przypadku których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6. U wszystkich pacjentów pediatrycznych (w wieku 0-18 lat) poddawanych zabiegowi usunięcia migdałka podniebiennego i (lub) gardłowego powodu obturacyjnego bezdechu sennego ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych i zagrażających życiu działań niepożądanych.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży, jeżeli nie jest ono zalecane przez lekarza. Obejmuje to zastosowanie preparatu przez matkę w czasie porodu ze względu na możliwość wystąpienia depresji oddechowej wywołanej przez kodeinę u noworodka. Preparat jest przeciwwskazany w czasie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Paracetamol
Rzadko: reakcje alergiczne (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; skórne reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, świąd, potliwość, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy; toksyczne martwicze oddzielenie się naskórka, zapalenie skóry wywołane lekami, zespół Stevens-Johnsona; sterylny ropomocz (mętny mocz); anafilaksja; trombocytopenia.
Kofeina
Mogą wystąpić: nerwowość, zawroty głowy.
Kodeina
Mogą wystąpić: zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, pogorszenie bólu głowy w przypadku przedłużonego stosowania, senność; zaparcia, nudności, wymioty, niestrawność, uczucie suchości w jamie ustnej, ostre zapalenie trzustki u pacjentów z cholecystektomią w wywiadzie; świąd, potliwość; trudności w oddawaniu moczu; uzależnienie polekowe w przypadku przedłużonego stosowania kodeiny w większych dawkach.

UWAGI
Paracetamol należy stosować wyłącznie z zastosowaniem szczególnej ostrożności w następujących przypadkach: niewydolność wątrobowokomórkowa (Child-Pugh < 9), przewlekły alkoholizm, niewydolność nerek (GFR =< 50 ml/min), zespół Gilberta, jednoczesne stosowanie innych leków wpływających na czynność wątroby, niedobór G-6-PD, niedokrwistość hemolityczna, niedobór glutationu, odwodnienie, przewlekłe niedożywienie, osoby w podeszłym wieku, dorosłe i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg. Należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na astmę uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Pacjenci stosujący inhibitory MAO obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni nie powinni stosować preparatu. Kodeina nie jest zalecana do stosowania u dzieci, u których czynność układu oddechowego może być zaburzona, w tym u dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, ciężkimi zaburzeniami serca lub układu oddechowego, zakażeniami górnych dróg oddechowych lub płuc, wielonarządowymi urazami lub rozległymi zabiegami chirurgicznymi (czynniki te mogą nasilać objawy toksyczności morfiny). Kodeina powinna być stosowana ostrożnie u pacjentów z: niedociśnieniem; niedoczynnością tarczycy; urazem głowy lub podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym; zaburzeniami niedrożności jelit lub ostrymi schorzeniami brzucha; u pacjentów, u których wykonano cholecystektomię. W czasie przyjmowania preparatu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny. Podczas stosowania preparatu należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. kawy, herbaty i niektórych napojów w puszkach).
Preparat może wpływać na sprawność psychofizyczną, gdyż może powodować zawroty głowy i senność; w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych