LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Solpadeine Max (Paracetamol + Caffeine + Codeine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Solpadeine Max (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 12,8 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,30
Cena
100% (zł):
24,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine Max (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 12,8 mg 16 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
35,00
Cena
100% (zł):
35,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Solpadeine Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Perrigo Poland Sp. z o.o.

Solpadeine Max - skład

1 tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 12,8 mg półwodnego fosforanu kodeiny. 1 tabletka zawiera 50 mg sorbitolu i 427 mg (24 mmol) sodu.

Solpadeine Max - wskazania

Krótkotrwałe uśmierzanie ostrego, umiarkowanego bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu samego jednoskładnikowego leku przeciwbólowego.
Leczenie: bólu głowy, migreny (z aurą i bez aury), bólu zęba (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, bólu mięśni, neuralgii, bólu pleców, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku nadmiernego wysiłku i skręceniami oraz rwy kulszowej.

Solpadeine Max - dawkowanie

Jeżeli ból lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni albo wystąpiło pogorszenie lub inne objawy, pacjent powinien przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

  • Dorośli
    1 lub 2 tabletki musujące co 4-6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę (4 g paracetamolu, 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny i 240 mg kofeiny).
    Maksymalna dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g w następujących sytuacjach, o ile lekarz nie zalecił inaczej: dorośli lub młodzież o masie ciała poniżej 50 kg, łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta, przewlekły alkoholizm, odwodnienie, przewlekłe niedożywienie.
  • Młodzież od 16 do 18 lat
    1 lub 2 tabletki musujące co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę (4 g paracetamolu, 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny i 240 mg kofeiny).
  • Młodzież od 12 do 15 lat
    1 tabletka musująca co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki na dobę (2 g paracetamolu, 51,2 mg półwodnego fosforanu kodeiny i 120 mg kofeiny).
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Kodeiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego działania opioidów w związku ze zmiennym i nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny do morfiny.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku może być konieczne zmniejszenie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem: GFR 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; GFR < 10 ml/min - 5000 g co 8 godzin.

Sposób podawania

Rozpuścić 1 lub 2 tabletki musujące w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml). Tabletka rozpuszcza się przez maksymalnie 2 minuty.

Solpadeine Max - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Kobiety karmiące piersią. Depresja oddechowa. Przewlekłe zaparcia. Pacjenci, w przypadku których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6. U wszystkich pacjentów pediatrycznych (w wieku 0-18 lat) poddawanych zabiegowi usunięcia migdałka podniebiennego i (lub) gardłowego powodu obturacyjnego bezdechu sennego ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych i zagrażających życiu działań niepożądanych. Kobiety karmiące piersią.

Solpadeine Max - ciąża i karmienie piersią

Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży, jeżeli nie jest ono zalecane przez lekarza. Obejmuje to zastosowanie preparatu przez matkę w czasie porodu ze względu na możliwość wystąpienia depresji oddechowej wywołanej przez kodeinę u noworodka. Preparat jest przeciwwskazany w czasie karmienia piersią.

Solpadeine Max - działania niepożądane

  • Paracetamol
    Rzadko: reakcje alergiczne (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; skórne reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, świąd, potliwość, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy; toksyczne martwicze oddzielenie się naskórka, zapalenie skóry wywołane lekami, zespół Stevens-Johnsona; sterylny ropomocz; anafilaksja; trombocytopenia.
  • Kofeina
    Mogą wystąpić: nerwowość, zawroty głowy.
  • Kodeina
    Mogą wystąpić: zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, pogorszenie bólu głowy w przypadku przedłużonego stosowania, senność; zaparcia, nudności, wymioty, niestrawność, uczucie suchości w jamie ustnej, ostre zapalenie trzustki u pacjentów z cholecystektomią w wywiadzie; świąd, potliwość; trudności w oddawaniu moczu; uzależnienie polekowe w przypadku przedłużonego stosowania kodeiny w większych dawkach.

Solpadeine Max - środki ostrożności

Paracetamol należy stosować wyłącznie z zastosowaniem szczególnej ostrożności w następujących przypadkach: niewydolność wątrobowokomórkowa (Child-Pugh < 9), przewlekły alkoholizm, niewydolność nerek (GFR =< 50 ml/min), zespół Gilberta, jednoczesne stosowanie innych leków wpływających na czynność wątroby, niedobór G-6-PD, niedokrwistość hemolityczna, niedobór glutationu, odwodnienie, przewlekłe niedożywienie, osoby w podeszłym wieku, dorosłe i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg. Należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na astmę uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Pacjenci stosujący inhibitory MAO obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni nie powinni stosować preparatu.
Kodeina nie jest zalecana do stosowania u dzieci, u których czynność układu oddechowego może być zaburzona, w tym u dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, ciężkimi zaburzeniami serca lub układu oddechowego, zakażeniami górnych dróg oddechowych lub płuc, wielonarządowymi urazami lub rozległymi zabiegami chirurgicznymi (czynniki te mogą nasilać objawy toksyczności morfiny). Kodeina powinna być stosowana ostrożnie u pacjentów z: niedociśnieniem; niedoczynnością tarczycy; urazem głowy lub podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym; zaburzeniami niedrożności jelit lub ostrymi schorzeniami brzucha; u pacjentów, u których wykonano cholecystektomię. W czasie przyjmowania preparatu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny.
Podczas stosowania preparatu należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny.

Solpadeine Max - prowadzenie pojazdów

Preparat może wpływać na sprawność psychofizyczną, gdyż może powodować zawroty głowy i senność; w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Solpadeine Max - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Solpadeine Max - powiązane artykuły

Złożone leki przeciwbólowe są stosowane w sytuacjach, w których korzystne jest wzajemne wzmocnienie efektu przeciwbólowego składników leku.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem