LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Solpadeine (Paracetamol + Caffeine + Codeine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Solpadeine (OTC) kapsułki 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,30
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,30
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,30
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 8 mg 24 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,60
Cena
100% (zł):
32,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Solpadeine

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Perrigo Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Solpadeine?

Lek Solpadeine występuje w postaci kapsułek, tabletek lub tabletek musujących. Wszystkie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Solpadeine kapsułki
  1 kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny.
 • Solpadeine tabletki
  1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny.
 • Solpadeine tabletki musujące
  1 tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Solpadeine?

Lek Solpadeine zawiera 3 substancje czynne o skojarzonym działaniu. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Kodeina wykazuje działanie przeciwbólowe i działa przeciwkaszlowo.

Kiedy stosować lek Solpadeine?

Lek Solpadeine jest stosowany w następujących przypadkach: bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła, objawy grypy i przeziębienia, gorączka.
Kodeinę można stosować u dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

Jak stosować lek Solpadeine?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku Solpadeine nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni; jeśli ból nie ustąpi po 3 dniach, należy zasięgnąć porady lekarza.

 • Dorośli
  Dawkowanie kapsułek Solpadeine
  1-2 kapsułki Solpadeine podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 kapsułek Solpadeine w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
  Dawkowanie tabletek Solpadeine
  1-2 tabletki Solpadeine podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 tabletek Solpadeine w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
  Dawkowanie tabletek musujących Solpadeine
  1-2 tabletki musujące Solpadeine podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 tabletek musujących Solpadeine w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Lek należy przyjmować po rozpuszczeniu tabletek musujących Solpadeine w szklance wody.
 • Młodzież w wieku powyżej 12 lat
  Dawkowanie kapsułek Solpadeine
  W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny przyjmować 1-2 kapsułki Solpadeine co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 kapsułek Solpadeine w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
  Dawkowanie tabletek Solpadeine
  W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze mogą przyjmować 1-2 tabletki Solpadeine co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek Solpadeine w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
  Dawkowanie tabletek musujących Solpadeine
  W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny przyjmować 1-2 tabletki musujące Solpadeine co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek musujących Solpadeine w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
 • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
  Leku Solpadeine nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko ciężkich zaburzeń oddychania.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku lek Solpadeine należy stosować ze szczególną ostrożnością.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Leku Solpadeine nie należy stosować w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Kiedy lek Solpadeine nie może być stosowany?

Leku Solpadeine nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (paracetamol, kodeinę, kofeinę), inne opioidowe leki przeciwbólowe lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Solpadeine nie należy stosować u osób: z chorobą alkoholową; z ciężką niewydolnością wątroby i nerek; z niewydolnością i depresją oddechową; z astmą oskrzelową; przyjmujących inhibitory MAO (leki stosowane w depresji) i w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu; u osób cierpiących na przewlekłe zaparcia. Nie podawać leku Solpadeine dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować do łagodzenia bólu u dzieci i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego. Nie stosować leku Solpadeine u pacjenta bardzo szybko metabolizującego kodeinę do morfiny. Nie stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Leku Solpadeine nie należy stosować u osób uzależnionych od opioidów. Nie zaleca się stosowania leku Solpadeine u młodzieży z zaburzeniami czynności układu oddechowego w leczeniu przeziębienia. Nie zaleca się stosowania kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania, gdyż objawy toksyczności morfiny mogą nasilać się u tych dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Solpadeine?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Solpadeine, należy skontaktować się z lekarzem. Lek należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce i przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów. Pacjent, który odczuwa konieczność ciągłego stosowania leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Solpadeine nie należy przyjmować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę. Przed zastosowaniem leku Solpadeine należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: nadciśnienia, niewydolności wątroby lub nerek, stosowania leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, zaburzeń czynności układu oddechowego, urazów głowy oraz zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, rozrostu prostaty lub utrudnionego odpływu moczu, niedoczynności tarczycy, niedoczynności kory nadnerczy, podeszłego wieku, ostrych objawów brzusznych, zapalnych lub prowadzących do niedrożności chorób jelit, niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej), chorób dróg żółciowych (kamica żółciowa) oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg żółciowych. U pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego kodeina może wywoływać ostry ból brzucha związany z drogami żółciowymi lub trzustką, któremu zwykle towarzyszą nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych. W czasie przyjmowania leku Solpadeine nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny. Podczas stosowania leku Solpadeine należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. zawartej w kawie, herbacie lub niektórych napojach).

Jak stosować lek Solpadeine z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Solpadeine nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków nasennych, uspokajających, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych z grupy fenotiazyny, alkoholu, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgruźliczych, estrogenów i progesteronu, soli litu, disulfiramu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych. Jednoczesne stosowanie z lekami cholinolitycznymi może spowodować niedrożność porażenną jelit.

Czy można stosować lek Solpadeine w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Solpadeine nie należy stosować podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Solpadeine?

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Solpadeine i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: ostrego bólu brzucha, nudności i wymiotów u osób, które mają usunięty woreczek żółciowy; reakcji alergicznej (takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, pocenie się zaczerwienienie, pokrzywka, utrudnione oddychanie lub obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy); reakcji anafilaktycznej (objawiający się zawrotami głowy, dezorientacją i omdleniem); agranulocytozy; toksycznej nekrolizy naskórka, zespołu Stevens-Johnsona (objawiające się pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką); problemów z oddychaniem; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; zaburzeń czynności wątroby objawiających się wystąpieniem nudności, nagłego spadku masy ciała, utraty apetytu, zażółcenia skóry i białek oczu; objawów uzależnienia; ciągłego stosowania leku i zwiększania dawki po zaprzestaniu długotrwałego regularnego stosowania leku. Ponadto stosowanie leku Solpadeine może spowodować wystąpienie trudności z oddawaniem moczu, nerwowości, zawrotów głowy, niestrawności, suchości w jamie ustnej, senności, świądu, potliwości.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Solpadeine?

W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze; przedawkowanie leku może spowodować uszkodzenie wątroby i zaburzenia oddychania. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy lek Solpadeine wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Solpadeine może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Solpadeine?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Solpadeine - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Solpadeine - powiązane artykuły

Złożone leki przeciwbólowe są stosowane w sytuacjach, w których korzystne jest wzajemne wzmocnienie efektu przeciwbólowego składników leku.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem