Dodaj do mojego indeksu leków »

Solpadeine (Paracetamol+Caffeine+Codeine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Solpadeine (OTC) kapsułki 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,30 Cena 100% (zł): 14,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,00 Cena 100% (zł): 12,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 8 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,00 Cena 100% (zł): 14,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Solpadeine (OTC) tabletki musujące 500 mg + 30 mg + 8 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 20,60 Cena 100% (zł): 20,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Solpadeine

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Omega Pharma Poland Sp. z o.o.

CO ZAWIERA SOLPADEINE

Solpadeine kapsułki
1 kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny.
Solpadeine tabletki
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny.
Solpadeine tabletki musujące
1 tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 8 mg fosforanu kodeiny. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Lek o skojarzonym działaniu składników. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Kodeina wykazuje działanie przeciwbólowe i działa przeciwkaszlowo.

KIEDY STOSUJE SIĘ LEK SOLPADEINE

Bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła, objawy grypy i przeziębienia, gorączka.
Kodeinę można stosować u dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni; jeśli ból nie ustąpi po 3 dniach, należy zasięgnąć porady lekarza.
Dorośli
Solpadeine kapsułki
1-2 kapsułki podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 kapsułek w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Solpadeine tabletki
1-2 tabletki podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 tabletek w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Solpadeine tabletki musujące
1-2 tabletki musujące podawać do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 6 godzin ani stosować więcej niż 8 tabletek musujących w ciągu doby. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Lek należy przyjmować po rozpuszczeniu tabletek musujących w szklance wody.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat
Solpadeine kapsułki
W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny przyjmować 1-2 kapsułki co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 kapsułek w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Solpadeine tabletki
W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze mogą przyjmować 1-2 tabletki co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Solpadeine tabletki musujące
W razie potrzeby dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny przyjmować 1-2 tabletki musujące co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek musujących w czasie 24 godzin. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko ciężkich zaburzeń oddychania.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku lek należy stosować ze szczególną ostrożnością.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Leku nie należy stosować w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

KIEDY SOLPADEINE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANA

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (paracetamol, kodeinę, kofeinę), inne opioidowe leki przeciwbólowe lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u osób: z chorobą alkoholową; z ciężką niewydolnością wątroby i nerek; z niewydolnością i depresją oddechową; z astmą oskrzelową; przyjmujących inhibitory MAO (leki stosowane w depresji) i w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu; u osób cierpiących na przewlekłe zaparcia. Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować do łagodzenia bólu u dzieci i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego. Nie stosować u pacjenta bardzo szybko metabolizującego kodeinę do morfiny. Nie stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Leku nie należy stosować u osób uzależnionych od opioidów. Nie zaleca się stosowania leku u młodzieży z zaburzeniami czynności układu oddechowego w leczeniu przeziębienia. Nie zaleca się stosowania kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania, gdyż objawy toksyczności morfiny mogą nasilać się u tych dzieci.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Lek należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce i przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów. Pacjent, który odczuwa konieczność ciągłego stosowania leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku nie należy przyjmować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: nadciśnienia, niewydolności wątroby lub nerek, stosowania leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, zaburzeń czynności układu oddechowego, urazów głowy oraz zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, rozrostu prostaty lub utrudnionego odpływu moczu, niedoczynności tarczycy, niedoczynności kory nadnerczy, podeszłego wieku, ostrych objawów brzusznych, zapalnych lub prowadzących do niedrożności chorób jelit, niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej), chorób dróg żółciowych (kamica żółciowa) oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg żółciowych. U pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego kodeina może wywoływać ostry ból brzucha związany z drogami żółciowymi lub trzustką, któremu zwykle towarzyszą nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny. Podczas stosowania leku należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. zawartej w kawie, herbacie lub niektórych napojach).

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków nasennych, uspokajających, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych z grupy fenotiazyny, alkoholu, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgruźliczych, estrogenów i progesteronu, soli litu, disulfiramu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych. Jednoczesne stosowanie z lekami cholinolitycznymi może spowodować niedrożność porażenną jelit.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Leku nie należy stosować podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: ostrego bólu brzucha, nudności i wymiotów u osób, które mają usunięty woreczek żółciowy; reakcji alergicznej (takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, pocenie się zaczerwienienie, pokrzywka, utrudnione oddychanie lub obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy); reakcji anafilaktycznej (objawiający się zawrotami głowy, dezorientacją i omdleniem); agranulocytozy; toksycznej nekrolizy naskórka, zespołu Stevens-Johnsona (objawiające się pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką); problemów z oddychaniem; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; zaburzeń czynności wątroby objawiających się wystąpieniem nudności, nagłego spadku masy ciała, utraty apetytu, zażółcenia skóry i białek oczu; objawów uzależnienia; ciągłego stosowania leku i zwiększania dawki po zaprzestaniu długotrwałego regularnego stosowania leku. Ponadto stosowanie leku może spowodować wystąpienie trudności z oddawaniem moczu, nerwowości, zawrotów głowy, niestrawności, suchości w jamie ustnej, senności, świądu, potliwości.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze; przedawkowanie leku może spowodować uszkodzenie wątroby i zaburzenia oddychania. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych