LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Spiolto Respimat (Olodaterol + Tiotropium bromide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Spiolto Respimat (Rp) roztwór do inhalacji 2,5 µg + 2,5 µg/dawkę dostarczoną 30 dawek + inhalator
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
83,56
0,00
Cena
100% (zł):
177,58
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Spiolto Respimat (Rp) roztwór do inhalacji 2,5 µg + 2,5 µg/dawkę dostarczoną 1 wkład uzupełniający
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
77,66
0,00
Cena
100% (zł):
171,68
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Spiolto Respimat

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Spiolto Respimat?

Lek Spiolto Respimat składa się z jednego wkładu zawierającego roztwór do inhalacji i jednego inhalatora Respimat. Lek jest dostępny na receptę.
Dawka dostarczana to 2,5 mikrograma tiotropium (w postaci bromku jednowodnego) i 2,5 mikrograma olodaterolu (w postaci chlorowodorku) na jedno rozpylenie. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować świszczący oddech lub zaburzenia oddechowe (skurcz oskrzeli), zwłaszcza u pacjentów z astmą.

Jak działa lek Spiolto Respimat?

Lek Spiolto Respimat zawiera dwa składniki - tiotropium i olodaterol, które są lekami rozszerzającymi oskrzela o długotrwałym działaniu. Tiotropium należy do podgrupy leków przeciwcholinergicznych, natomiast olodaterol do podgrupy agonistów receptorów beta2-adrenergicznych.

Kiedy stosować lek Spiolto Respimat?

Lek Spiolto Respimat jest wskazany do stosowania w terapii podtrzymującej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek należy stosować codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza, a nie tylko wtedy, gdy występują problemy z oddychaniem lub inne objawy POChP.

Jak stosować lek Spiolto Respimat?

Dawkowanie leku Spiolto Respimat określa lekarza. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ze względu na ryzyko nasilenia się objawów choroby.

Sposób podawania

Lek Spiolto Respimat jest przeznaczony wyłącznie do podawania wziewnego. Przy każdym użyciu należy wykonać dwa rozpylenia. Należy przestrzegać zaleceń obsługi inhalatora Respimat przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W razie wątpliwości związanych z prawidłowym stosowaniem inhalatora należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Spiolto Respimat?

W przypadku pominięcia inhalacji leku należy przyjąć tylko jedną dawkę następnego dnia o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Spiolto Respimat nie może być stosowany?

Leku Spiolto Respimat nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tiotropium lub olodaterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na atropinę lub substancje pochodne, np. ipratropium lub oksytropium.
Leku Spiolto Respimat nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Spiolto Respimat?

Przed przepisaniem leku Spiolto Respimat należy zweryfikować wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku lekarz przedstawi zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli przebiegu leczenia. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w każdej sytuacji, gdy ma wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli podczas stosowania leku nastąpi nasilenie objawów lub pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Spiolto Respimat nie należy stosować do przerywania nagłych napadów duszności lub świszczącego oddechu. Podczas stosowania leku nie należy dopuścić do przedostania się leku do oczu, ponieważ może to spowodować ból oka, dyskomfort lub niewyraźne widzenie. Jeżeli lek dostał się do oczu, należy przemyć je ciepłą wodą, przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Spiolto Respimat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Spiolto Respimat w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Spiolto Respimat u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią decyduje lekarz po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Spiolto Respimat?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w czasie terapii lekiem Spiolto Respimat, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania leku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek Spiolto Respimat należy odstawić i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią: objawy reakcji alergicznej (takie jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk jamy ustnej i twarzy, nagłe trudności z oddychaniem); niedrożność jelit lub brak wypróżnień.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Spiolto Respimat?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Spiolto Respimat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Spiolto Respimat na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub niewyraźnego widzenia podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów, używać żadnych narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Spiolto Respimat?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Należy wymienić wkład z lekiem nie później niż 3 miesiące po umieszczeniu go w inhalatorze. Nie należy stosować inhalatora wielokrotnego użytku Respimat przez dłużej niż rok. Zalecane stosowanie: 6 wkładów z lekiem na inhalator.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Spiolto Respimat - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem