LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Spiriva Respimat (Tiotropium bromide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Spiriva Respimat (Rp) roztwór do inhalacji 2,5 µg/dawkę odm. 30 dawek + inhalator
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
49,62
0,00
Cena
100% (zł):
122,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Spiriva Respimat

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Spiriva Respimat?

Lek Spiriva Respimat składa się z jednego wkładu z roztworem do inhalacji oraz z jednego inhalatora Respimat. Lek jest dostępny na receptę.
Dawka odmierzona zawiera 2,5 mikrograma tiotropium w jednym rozpyleniu (na jedną dawkę leczniczą składają się dwa rozpylenia), co odpowiada 3,124 mikrogramom jednowodnego bromku tiotropiowego. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować świszczący oddech lub zaburzenia oddechowe (skurcz oskrzeli), zwłaszcza u pacjentów z astmą.

Jak działa lek Spiriva Respimat?

Tiotropium jest lekiem rozszerzającym oskrzela o długotrwałym działaniu.

Kiedy stosować lek Spiriva Respimat?

Lek Spiriva Respimat jest wskazany w podtrzymującym leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub astmy. Lek należy stosować codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza, a nie tylko wtedy, gdy występują problemy z oddychaniem lub inne objawy.

Jak stosować lek Spiriva Respimat?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Spiriva Respimat oraz określi długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia ze względu na ryzyko nasilenia objawów choroby.

Sposób podawania

Lek Spiriva Respimat jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji. Przy każdym użyciu należy wykonać dwa rozpylenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego stosowania inhalatora wielokrotnego użytku Respimat, podanych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta przeszkolą pacjenta w zakresie korzystania z inhalatora; w razie jakichkolwiek wątpliwości należy poradzić się tych osób.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Spiriva Respimat?

W sytuacji pominięcia zastosowania dawki leku (2 rozpylenia raz na dobę) należy przyjąć pominiętą dawkę najszybciej jak to możliwe, ale nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie lub w tym samym dniu. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Spiriva Respimat nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tiotropium) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na atropinę lub jej pochodne, np. ipratropium lub oksytropium.
Lek Spiriva Respimat nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Spiriva Respimat?

Przed wprowadzeniem terapii lekiem Spiriva Respimat lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli mimo stosowania leku nastąpi nasilenie objawów lub pogorszenie kontroli choroby, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Leku Spiriva Respimat nie należy stosować do opanowywania nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych - jeśli wystąpi taki napad, konieczne jest doraźne zastosowanie szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela, takiego jak salbutamol (pacjent powinien zawsze mieć przy sobie taki lek). Podczas inhalacji należy uważać, aby lek nie dostał się do oczu, gdyż mogą wtedy wystąpić: ból oka, dyskomfort lub niewyraźne widzenie. Jeżeli lek dostał się do oczu, należy przemyć je ciepłą wodą, przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Spiriva Respimat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Spiriva Respimat w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku Spiriva Respimat u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Spiriva Respimat?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Spiriva Respimat. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Spiriva Respimat i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej, w tym: wysypka, pokrzywka, obrzęk w obrębie jamy ustnej i twarzy lub nagłe trudności z oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Spiriva Respimat?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż 2 rozpylenia na dobę należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Spiriva Respimat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Spiriva Respimat na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeżeli wystąpią zawroty głowy lub niewyraźne widzenie, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Jak przechowywać lek Spiriva Respimat?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Należy wymienić wkład z lekiem nie później niż 3 miesiące po umieszczeniu go w inhalatorze. Nie należy stosować inhalatora wielokrotnego użytku Respimat przez dłużej niż rok. Zalecane stosowanie: 6 wkładów z lekiem na inhalator.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Spiriva Respimat - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem