Spitaderm
Informacja dla pacjenta
Ecolab Sp. z o.o.
SKŁAD
100 g roztworu na skórę zawiera: 70 g alkoholu izopropylowego, 0,5 g diglukonianu chlorheksydyny i 1,5 g 30% roztworu nadtlenku wodoru.
Wskazania
Preparat stosuje się do higienicznego i chirurgicznego odkażania rąk oraz do odkażania skóry.
Dawkowanie
Chirurgiczne odkażanie rąk
Przynajmniej 5 ml preparatuć wcierać w dłonie i przedramiona w czasie 1,5 minuty; czynność należy powtórzyć. Podczas odkażania dłonie powinny pozostawać wilgotne.
Higieniczne odkażanie rąk
Wcierać w dłonie 3 ml preparatu w czasie 30 sekund.
Odkażanie skóry przed punkcjami, operacjami
Skórę poddać działaniu preparatu w czasie 1 minuty.
Odkażanie skóry przed iniekcjami
Skórę poddać działaniu preparatu w czasie 15 sekund.
Sposób podawania
Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Roztwór stosuje się w stanie nierozcieńczonym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparat nie może być stosowany do dezynfekcji błon śluzowych ani ran. Nie stosować preparatu w okolicy oczu.
CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Brak wyników kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność stosując preparat u kobiet w ciąży. Brak danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Najczęściej krótkotrwałe zaczerwienienie skóry, które nie stwarza żadnego zagrożenia i samo przemija. Często: podrażnienie skóry i kontaktowe zapalenie skóry. Rzadko: pokrzywka i reakcje alergiczne. Odnotowano oparzenia chemiczne w wyniku stosowania miejscowego glukonianu chlorheksydyny u noworodków i niemowląt; wcześniaki są narażone na szczególne ryzyko z powodu niedojrzałości bariery naskórkowej.
UWAGI
Stosować ostrożnie na powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu. Unikać kontaktu preparatu z oczami. Preparat należy stosować u noworodków i niemowląt jedynie w przypadku, gdy brakuje alternatywnych preparatów leczniczych, a przewidywane korzyści terapeutyczne przewyższają ryzyko. Preparat jest łatwopalny; nie należy rozpylać preparatu w pobliżu płomienia.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych