LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Spravato (Esketamine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Spravato (Rpw) aerozol do nosa, roztwór 28 mg 1 dozownik
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Spravato (Rpw) aerozol do nosa, roztwór 28 mg 2 dozowniki
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Spravato (Rpw) aerozol do nosa, roztwór 28 mg 3 dozowniki
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Spravato

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Spravato?

Lek Spravato jest dostępny w postaci aerozolu do nosa do stosowania przez pacjenta w gabinecie lekarskim lub klinice pod nadzorem lekarza lub innego pracownika ochrony zdrowia. Lek jest dostępny na receptę Rpw.
1 dozownik z aerozolem do nosa jest jednorazowego użytku i dostarcza łącznie 28 mg esketaminy w dwóch rozpyleniach (po jednym rozpyleniu do każdego otworu nosowego).

Jak działa lek Spravato?

Substancja czynna leku - esketamina - jest lekiem przeciwdepresyjnym.

Kiedy stosować lek Spravato?

Lek Spravato jest stosowany u osób dorosłych z opornym na leczenie poważnym zaburzeniem depresyjnym. Lek stosuje się razem z innym lekiem przeciwdepresyjnym (z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny - SSRI lub inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny - SNRI), jeśli pacjent nie zareagował na co najmniej dwie inne terapie lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Spravato jest również stosowany u osób dorosłych w celu szybkiego zmniejszenia objawów depresji w sytuacji wymagającej natychmiastowego leczenia (nazywanej nagłym przypadkiem psychiatrycznym).

Jak stosować lek Spravato?

Lekarz ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę leku Spravato (ilość dozowników) oraz częstotliwość stosowania leku. Ważne jest, aby pacjent przychodził na wyznaczone przez lekarza wizyty.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony tylko do stosowania donosowego. Lekarz lub inny pracownik ochrony zdrowia pokaże pacjentowi, jak należy używać dozownik z lekiem. Należy rozpylić lek Spravato raz do każdego otworu nosowego. Po każdym rozpyleniu należy delikatnie wciągnąć powietrze aby utrzymać lek w nosie. Po rozpyleniu nie należy wydmuchiwać nosa. Po użyciu każdego dozownika pacjent powinien odpocząć przez 5 minut, aby umożliwić wchłoniecie się leku. Po zastosowaniu leku pacjent będzie obserwowany przez pracownika ochrony zdrowia do czasu aż jego stan zostanie uznany za stabilny i dopuszczający opuszczenie placówki ochrony zdrowia.

Kiedy lek Spravato nie może być stosowany?

Leku Spravato nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (esketaminę), podobny lek o nazwie ketamina stosowany w anestezji lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z tętniakiem, u pacjentów z krwawieniem w mózgu oraz u pacjentów z niedawno przebytym zawałem serca (w ciągu 6 tygodni).
Leku Spravato nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Spravato?

Decyzję o rozpoczęciu leczenia lekiem Spravato podejmuje lekarz psychiatra po wywiadzie z pacjentem i weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Ponieważ lek Spravato może spowodować zwiększenie ciśnienia krwi przez około 1 do 2 godzin po podaniu, u pacjenta będzie mierzone ciśnienie krwi przed i po podaniu leku. Należy porozmawiać z lekarzem lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala, jeśli w dowolnym momencie pacjent ma myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Jak stosować lek Spravato z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeśli pacjent wymaga zastosowania kortykosteroidowów do nosa lub leków zmniejszających obrzęk śluzówki nosa w aerozolu do nosa, należy unikać ich stosowania w ciągu 1 godziny przed podaniem leku Spravato.

Jak stosować lek Spravato z jedzeniem i piciem?

Przed podaniem leku Spravato należy unikać jedzenia przez 2 godziny oraz picia płynów przez 30 minut.

Czy można stosować lek Spravato w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Spravato nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować antykoncepcję w trakcie leczenia (odpowiednie metody antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Jeśli podczas terapii lekiem Spravato pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Spravato?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Spravato, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: objawy dysocjacyjne, zawroty głowy, ból głowy, senność, zaburzenia smaku, niedoczulica, uczucie wirowania, wymioty, nudności, zwiększenie ciśnienia krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Spravato wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Spravato może powodować senność, zawroty głowy i inne działania niepożądane, które mogą czasowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn i wykonywania czynności wymagających pełnej koncentracji - po zastosowaniu leku nie należy wykonywać tych czynności do następnego dnia po spokojnie przespanej nocy.

Jak przechowywać lek Spravato?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek ten nie wymaga żadnych specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Spravato - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Spravato - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem