LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Starazolin Free (Tetryzoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Starazolin Free (OTC) krople do oczu, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,00
Cena
100% (zł):
24,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Starazolin Free

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Starazolin Free?

Lek Starazolin Free występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny bez recepty.
1 ml kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny.

Jak działa Starazolin Free?

Tetryzolina zastosowana do worka spojówkowego powoduje zwężenie małych naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia i obrzęku spojówek. Łagodzi objawy, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Kiedy stosować Starazolin Free?

Lek Starazolin Free jest stosowany w przypadku niezakaźnego podrażnienia (lub) zaczerwienienia oka, wywołanego przez dym, wiatr, chlorowaną wodę lub światło, jak również w przypadku alergicznego zapalenia oka (np. kataru siennego, uczulenia na pyłki roślin).

Jak stosować Starazolin Free?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat
    Zwykle zakrapla się 1 kroplę leku Starazolin Free do każdego podrażnionego oka 2 do 3 razy na dobę. U dzieci w wieku od 2 do 12 lat lek należy stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Stosowanie leku dłużej niż 3 dni jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.
  • Dzieci
    Leku Starazolin Free nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania

Lek jest przeznaczony tylko do stosowania do oka. Nie należy dotykać końcówki zakraplacza do jakiejkolwiek powierzchni.

Kiedy Starazolin Free nie może być stosowany?

Leku Starazolin Free nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tetryzolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Stosowanie tetryzoliny jest przeciwwskazane u osób: z jaskrą z wąskim kątem przesączania; z ciężką chorobę serca lub naczyń krwionośnych (np. chorobą tętnic wieńcowych serca lub nadciśnieniem tętniczym); z guzem chromochłonnym nadnerczy; z zaburzeniami metabolicznymi (takimi jak nadczynność tarczycy, porfiria, cukrzyca); z łagodnym rozrostem prostaty. Nie wolno stosować leku Starazolin Free, jeśli pacjent przyjmuje inhibitory MAO, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi. Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Starazolin Free?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie leku Starazolin Free powinno się odbywać po dokładnym rozważeniu możliwych korzyści i zagrożeń u pacjentów chorych na suche zapalenie śluzówki nosa, zapalenie rogówki i spojówek oraz u pacjentów chorujących na jaskrę. Lek jest przeciwwskazany w przypadku występowania nadwrażliwości kontaktowej na srebro. Lek Starazolin Free można stosować tylko w przypadku łagodnego podrażnienia oczu. Podrażnienie lub zaczerwienienie oka spowodowane ciężką chorobą oka, taką jak zakażenie, obecność ciała obcego lub chemiczne uszkodzenie rogówki, wymagają natychmiastowej pomocy lekarza. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, utraty widzenia, pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, silnego, ostrego lub jednostronnego zaczerwienienia oka, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Należy unikać długotrwałego stosowania leku, zwłaszcza u dzieci. Przed zakropleniem leku Starazolin Free należy zdjąć soczewki kontaktowe i odczekać 15 minut przed ponownym ich założeniem.

Jak stosować Starazolin Free z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi występuje w przypadku jednoczesnego stosowania tetryzoliny z: inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i innymi lekami podwyższającymi ciśnienie tętnicze krwi - w takich sytuacjach tetryzolina powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować 15 minut przerwy pomiędzy podaniem leków.

Czy można stosować Starazolin Free w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Starazolin Free u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Starazolin Free?

Często mogą wystąpić: nasilony obrzęk śluzówki oka, pieczenie śluzówki oka, suchość śluzówki oka, kołatanie serca, ból głowy, drżenie, osłabienie, nadmierna potliwość, podwyższone ciśnienie tętnicze, szybkie tętno. Rzadko może wystąpić rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko donoszono o występowaniu nadmiernego rogowacenia powierzchni spojówki, które może prowadzić do zamknięcia kanalików łzowych i łzawienia. Mogą także wystąpić: szczypanie w oku lub jego okolicy, zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie, niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Starazolin Free?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania tetryzoliny są: rozszerzenie źrenic, sinica, drgawki, przyspieszone bicie serca, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne.
W przypadku połknięcia leku przez niemowlę lub małe dziecko istnieje ryzyko poważnego zatrucia. Przyjęcie doustne leku może powodować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążenia i niewydolność oddechową.

Czy Starazolin Free wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po zastosowaniu leku Starazolin Free może wystąpić rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Starazolin Free?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy zużyć w ciągu 28 dni od pierwszego otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Starazolin Free - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Starazolin Free - powiązane artykuły

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w aerozolu lub krople do nosa lub oczu.

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem