LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Steglujan (Ertugliflozin + Sitagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Steglujan (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
345,00
Cena
100% (zł):
345,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Steglujan (Rp) tabletki powlekane 15 mg + 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
410,00
Cena
100% (zł):
410,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Steglujan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera lek Steglujan?

Lek Steglujan występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Steglujan 5 mg + 100 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg ertugliflozyny oraz 100 mg sitagliptyny.
  • Steglujan 15 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 15 mg ertugliflozyny oraz 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Steglujan?

Lek Steglujan zawiera dwie substancje czynne: ertugliflozynę i sitagliptynę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Ertugliflozyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Steglujan?

Lek Steglujan jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów (w wieku 18 lat i starszych) z cukrzycą typu 2 (może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z niektórymi innymi lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi).
Lek Steglujan może być stosowany zamiast ertugliflozyny i sitagliptyny przyjmowanych w postaci osobnych tabletek.

Jak stosować lek Steglujan?

Lekarz określa dawkę leku Steglujan dla każdego pacjenta oraz ustala długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania tego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem; przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać; w przypadku trudności z połykaniem tabletkę można przełamać lub pokruszyć. Lek najlepiej przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Steglujan?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Steglujan nie może być stosowany?

Leku Steglujan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ertugliflozynę lub sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Steglujan nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Steglujan?

Przed zleceniem leczenia lekiem Steglujan lekarz musi przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem tym lekiem należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większej niż przepisana dawki leku. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy świadczące o rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej będącej powikłaniem w przebiegu cukrzycy. Ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej może się zwiększać w pewnych sytuacjach, o czym pacjent zostanie poinformowany przed wdrożeniem leczenia; lekarz opisze również jak wyglądają objawy tego powikłania. Jeśli wystąpią objawy zakażenia, zwanego martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (zakażenie to wymaga jak najszybszego rozpoczęcia leczenia, gdyż prowadzi do uszkodzenia tkanki podskórnej i może nawet zagrażać życiu). Podczas przyjmowania leku Steglujan należy przestrzegać odpowiedniej diety i programu ćwiczeń fizycznych, a także regularnie kontrolować stan stóp i przestrzegać innych zaleceń dotyczących pielęgnacji stóp.

Jak stosować lek Steglujan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Steglujan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozumieć się z lekarzem, czy możliwe jest stosowanie u niej leku Steglujan.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Steglujan?

Działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Steglujan są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Steglujan i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej); nagłe zmniejszenie masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, nadmierne pragnienie, szybki i głęboki oddech, dezorientacja, nietypowa senność lub zmęczenie, słodki zapach z ust, słodki lub metaliczny smak w ustach, nietypowy zapachu moczu lub potu (są to objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej); ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem (są to objawy martwiczego zapalenia powięzi krocza lub inaczej zgorzeli Fourniera).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Steglujan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Steglujan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów lub używać narzędzi ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas przyjmowania leku Steglujan występują zawroty głowy. Przyjmowanie tego leku w skojarzeniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny przez trzustkę może spowodować nadmierne zmniejszenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Steglujan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Steglujan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem