LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Stilnox (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Stilnox (Rp) tabletki powlekane 10 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,70
Cena
100% (zł):
22,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Stilnox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Stilnox?

Lek Stilnox występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletkę można dzielić na połowy. Lek zawiera laktozę - pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli stwierdzono u niego wcześniej nietolerancję niektórych cukrów.

Jak działa lek Stilnox?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Stilnox?

Lek Stilnox jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u pacjentów w wieku powyżej 18 lat - wyłącznie w przypadkach, gdy bezsenność powoduje osłabienie lub dotkliwe cierpienie, uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie.

Jak stosować lek Stilnox?

Dawkowanie leku Stilnox ustala lekarz. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku, szczególnie w sposób nagły. Jeśli zakończenie leczenia będzie konieczne, lekarz przedstawi schemat stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej tabletki tej samej nocy. Nie należy zażywać więcej niż 1 tabletki na 24 godziny. Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Stilnox?

W razie pominięcia zastosowania leku należy przyjąć lek następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek leku jednocześnie lub w krótkim odstępie.

Kiedy lek Stilnox nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Stilnox nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Stilnox?

Przed przepisaniem leku Stilnox lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Przeanalizuje także wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje o ograniczonym czasie trwania terapii, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli po upływie 7-14 dni leczenia bezsenność utrzymuje się, należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać na inną poważną chorobę. Czas stosowania tego leku nie powinien przekraczać 4 tygodni (w wyjątkowych przypadkach lekarz będzie mógł wydłużyć okres leczenia). Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Lek należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku. Stosowanie leku Stilnox może prowadzić do nadużywania leku i (lub) rozwoju uzależnienia psychicznego lub fizycznego. Ryzyko uzależnienia jest większe w przypadku dłuższego stosowania oraz u pacjentów nadużywających alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków w wywiadzie. Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków. Należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój ruchowy, nasilona bezsenność, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Stilnox i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie. W okresie stosowania leku Stilnox nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Stilnox z innymi lekami?

Lek Stilnox może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Stilnox w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać informację o wpływie leku Stilnox na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Stilnox?

Działania niepożądane leku Stilnox są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Stilnox?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym szpitala.

Czy lek Stilnox wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Stilnox jest stosowany do wywołania senności i powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej następnego dnia po jego przyjęciu. Należy zachować przynajmniej 8 godzin przerwy pomiędzy przyjęciem leku Stilnox a prowadzeniem pojazdu, obsługiwaniem maszyn oraz pracą na wysokościach. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Stilnox, gdyż może to nasilić zaburzenia psychoruchowe.

Jak przechowywać lek Stilnox?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Stilnox - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem