LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Stoperan (Loperamide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Stoperan (OTC) kapsułki twarde 2 mg 8 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,90
Cena
100% (zł):
11,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Stoperan (OTC) kapsułki twarde 2 mg 18 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16.50
Cena
100% (zł):
16.50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Stoperan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Stoperan - skład

1 kapsułka zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu. Preparat zawiera laktozę jednowodną i żółcień chinolinową.

Stoperan - wskazania

Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki.

Stoperan - dawkowanie

 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  Biegunka ostra: pierwsza dawka 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu; nie należy stosować dawki większej niż 8 kapsułek (16 mg) na dobę.
  Biegunka przewlekła: początkowo 1 kapsułka (2 mg) 2 razy na dobę; w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek (8-12 mg) na dobę.
 • Dzieci
  Dzieci w wieku od 9 do 12 lat
  Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu; nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
  Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu; nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
  Dzieci w wieku od 6 do 8 lat
  Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu; nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
  Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu; nie należy stosować dawki większej niż 2 kapsułki (4 mg) na dobę.
  Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby preparat należy stosować ostrożnie z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Stoperan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Stany, w których niepożądane jest spowolnienie perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej (megacolon) i toksycznego rozszerzenia okrężnicy (megacolon toxicum). Leczenie preparatem należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit. Niedrożność jelit. Ostre wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostry rzut krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zwłaszcza związane z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania. Ostra czerwonka z krwią w kale i przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała. Bakteryjne zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy spowodowane chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Stoperan - ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania preparatu w pierwszym trymestrze ciąży, a w drugim i trzecim trymestrze preparat może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy przewidywana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla matki i płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Stoperan - działania niepożądane

Bardzo rzadko: ból i zawroty głowy, zmęczenie, senność; ból brzucha, wzdęcia brzucha, zaparcia, nudności i wymioty, niedrożność jelit, rozszerzenie okrężnicy (w tym toksyczne rozszerzenie okrężnicy), wzdęcia z oddawaniem wiatrów i niestrawność, suchość w jamie ustnej; wysypka, pokrzywka i świąd; obrzęk naczynioruchowy, wysypka pęcherzowa (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i martwica toksyczno-rozpływna naskórka); reakcje alergiczne, niekiedy ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym wstrząs anafilaktyczny i reakcje przypominające anafilaksję; zatrzymanie moczu. Wiele zdarzeń niepożądanych związanych ze stosowaniem loperamidu jest częstymi objawami zespołów biegunkowych (dyskomfort i ból w jamie brzusznej, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, senność, zawroty głowy, zaparcie, wzdęcia z oddawaniem wiatrów).

Stoperan - uwagi

W przebiegu biegunki leczonej loperamidem mogą wystąpić zmęczenie, zawroty głowy lub senność - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Stoperan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Stoperan - powiązane artykuły

Biegunka podróżnych może mieć różne nasilenie od łagodnego do postaci cięższych wymagających pomocy lekarskiej w miejscu pobytu.

Więcej »

Samodzielne leczenie biegunki należy rozpocząć od diety, nawodnienia doustnego, przyjmowania probiotyków oraz leków hamującyh lub łagodzących biegunkę.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem