LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sudafed Xylospray DEX (Xylometazoline + Dexpanthenol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sudafed Xylospray DEX (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,1 mg + 5 mg/dawkę 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,30
Cena
100% (zł):
28,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sudafed Xylospray DEX

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Co zawiera Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

Lek Sudafed Xylospray DEX i Sudafed Xylospray DEX dla dzieci występują w postaci aerozolu do nosa. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

  • Sudafed Xylospray DEX
    1 dawka aerozolu Sudafed Xylospray DEX zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.
  • Sudafed Xylospray DEX dla dzieci
    1 dawka aerozolu Sudafed Xylospray DEX dla dzieci zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

Jak działa Sudafed Xylospray DEX?

Leki Sudafed Xylospray DEX i Sudafed Xylospray DEX dla dzieci zawierają 2 substancje czynne. Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejsza obrzęk śluzówki nosa. Deksopantenol przyspiesza gojenie się ran i bierze udział w procesie regeneracji śluzówki.

Kiedy stosować Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

Lek Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci jest wskazany:
- w celu zmniejszenia obrzęku śluzówki w zapaleniu śluzówki nosa oraz w leczeniu uszkodzeń śluzówki nosa;
- w leczeniu objawów niealergicznego zapalenia śluzówki (naczynioruchowego zapalenia śluzówki nosa);
- w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.

Jak stosować Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Dawkowanie leku Sudafed Xylospray DEX
  • Dorośli
    Zalecana dawka to 1 dawka aerozolu Sudafed Xylospray DEX do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, w razie potrzeby, chyba że lekarz zaleci inaczej. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Ponowne stosowanie jest możliwe tylko po kilkudniowej przerwie.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku powyżej 6 lat: zalecana dawka to 1 dawka aerozolu Sudafed Xylospray DEX do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, w razie potrzeby. W celu określenia czasu stosowania u dzieci należy skonsultować się z lekarzem.
    Leku Sudafed Xylospray DEX nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dawkowanie leku Sudafed Xylospray DEX dla dzieci
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: zalecana dawka to 1 dawka aerozolu Sudafed Xylospray DEX dla dzieci do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, w razie potrzeby. W celu określenia czasu stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Leku Sudafed Xylospray DEX dla dzieci nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
    Sposób podawania

    Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych lek powinien być stosowany tylko przez jedną osobę.

    Kiedy Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci nie może być stosowany?

    Leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ksylometazolinę i deksopantenol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje suche zapalenie śluzówki nosa z tworzeniem się strupów. Nie stosować leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci u pacjentów po zabiegach chirurgicznych usunięcia przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opon mózgowych (wyściółki mózgu).

    Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

    Jeśli po upływie 7 dni u dorosłych lub 3 dni u dzieci objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą nastepujace grupy pacjentów: pacjenci przyjmujący inhibitory MAO lub inne leki, które mogą zwiększać ciśnienie tętnicze krwi; pacjenci ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania); pacjenci z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. zespół długiego odstępu QT, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), pacjenci z chorobami metabolicznymi (np. z cukrzycą, nadczynnością tarczycy), pacjenci z guzem chromochłonnym nadnerczy, pacjenci z porfirią, pacjenci z rozrostem prostaty. Ze względu na niebezpieczeństwo zaniku śluzówki nosa lek Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci można stosować w okresie przewlekłego nieżytu nosa tylko pod nadzorem lekarza. Należy unikać bezpośredniego kontaktu leku z oczami.

    Jak stosować Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci z innymi lekami?

    Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
    Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami stosowanymi w leczeniu grypy oraz sympatykomimetykami zawartymi w lekach na kaszel i przeziębienie (np. pseudoefedryna, efedryna, fenylefryna, oksymetazolina, tramazolina, nafazolina, tuaminoheptan) - jednoczesne stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych ze strony choroby układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. Nie należy stosować leków obniżających ciśnienie krwi (np. metylodopa) razem z ksylometazoliną, która może powodować podwyższenie ciśnienia krwi.

    Czy można stosować Sudafed Xylospray DEX w ciąży i okresie karmienia piersią?

    Nie należy stosować leku Sudafed Xylospray DEX w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.

    Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

    Niezbyt często mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk skóry i śluzówek, wysypka skórna, świąd. Rzadko: kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, nadciśnienie tętnicze. Bardzo rzadko: niepokój, trudności w zasypianiu, zmęczenie (senność, sedacja), ból głowy, omamy (głównie u dzieci), zaburzenia rytmu serca, obrzęk śluzówki nosa (po zaprzestaniu leczenia), krwawienie z nosa, drgawki (głównie u dzieci). Mogą także wystąpić pieczenie i suchość śluzówki nosa oraz kichanie. Stosowanie leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

    Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

    W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia leku (zwłaszcza przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić następujące objawy: zwężenie źrenic, rozszerzenie źrenic, gorączka, pocenie się, bladość skóry, sinica, nudności, drgawki, zwiększona częstość akcji serca, zmniejszona częstość akcji serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, zatrzymanie akcji serca, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne, senność, obniżenie temperatury ciała.

    Czy Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

    Jeżeli lek Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci jest stosowany zgodnie z zaleceniami, nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

    Jak przechowywać Sudafed Xylospray DEX lub Sudafed Xylospray DEX dla dzieci?

    Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

    Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

    Sudafed Xylospray DEX - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

    Sudafed Xylospray DEX - powiązane artykuły

    W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

    Więcej »

    Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

    Więcej »

    Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

    Więcej »




    banerbaner
    Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
    Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
    Rozumiem