LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sudafed XyloSpray HA dla dzieci (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,20
Cena
100% (zł):
24,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Co zawiera Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Lek Sudafed XyloSpray dla dzieci i Sudafed XyloSpray HA dla dzieci występują w postaci aerozolu do nosa. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Sudafed XyloSpray dla dzieci
  1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
 • Sudafed XyloSpray HA dla dzieci
  1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny oraz dodatkoo hialuronian sodu. Lek nie zawiera środków konserwujących.

Jak działa Sudafed XyloSpray dla dzieci?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Krótkotrwałe leczenie przekrwienia śluzówki nosa z wodnistą wydzieliną z nosa, występującego w przebiegu przeziębienia lub zapalenia zatok.

Jak stosować Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dzieci w wieku od 2 do 12 lat
  1 dawka aerozolu Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci do każdego otworu nosowego, do 3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 5-7 dni. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
 • Dzieci w wieku poniżej 2 lat
  Leku Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci nie może być stosowany?

Leku Sudafed XyloSpray dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Sudafed XyloSpray dla dzieci u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku u dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Sudafed XyloSpray dla dzieci u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Sudafed XyloSpray dla dzieci powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania), z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), z guzem chromochłonnym nadnerczy, z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca), z rozrostem gruczołu krokowego. Lek może być stosowany wyłącznie po dokładnym rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie ksylometazoliny w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany może doprowadzić do reaktywnego przekrwienia śluzówki nosa i rezultacie do polekowego zapalenia śluzówki nosa i zaniku śluzówki nosa.

Jak stosować Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Sudafed XyloSpray dla dzieci w trakcie ciąży. Pacjentki karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle oraz suchość śluzówki nosa. Rzadko: ból głowy, wzrost ciśnienia, nerwowość, nudności, zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, przejściowe zaburzenia widzenia i ogólne reakcje alergiczne. Może wystąpić nasilenie objawów zapalenia zatok lub śluzówki nosa po zaprzestaniu stosowania leku. Stosowanie leku Sudafed XyloSpray dla dzieci przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia śluzówki nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wykazano wpływu leku Sudafed XyloSpray dla dzieci stosowanego w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Sudafed XyloSpray dla dzieci lub Sudafed XyloSpray HA dla dzieci?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek Sudafed XyloSpray dla dzieci należy zużyć w ciągu 20 tygodni. Po pierwszym otwarciu opakowania lek Sudafed XyloSpray HA dla dzieci należy zużyć w ciągu 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci - powiązane artykuły

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem