LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sudafed XyloSpray (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sudafed XyloSpray (OTC) aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,00
Cena
100% (zł):
18,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sudafed XyloSpray

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Co zawiera Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Lek Sudafed XyloSpray i Sudafed XyloSpray HA występują w postaci aerozolu do nosa. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Sudafed XyloSpray
  1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
 • Sudafed XyloSpray HA
  1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny oraz dodatkowo hialuronian sodu. Lek nie zawiera środków konserwujących.

Jak działa Sudafed XyloSpray?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa w ostrym zapaleniu śluzówki, w naczynioruchowym zapaleniu śluzówki oraz w alergicznym zapaleniu śluzówki nosa.
Ułatwienie odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonego z przeziębieniem.

Jak stosować Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
  1 dawka aerozolu Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Nie należy podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni. Powtórne stosowanie leku można rozpocząć po kilkudniowej przerwie. W sprawie okresu stosowania leku u dzieci należy zasięgnąć porady lekarza.
 • Dzieci w wieku poniżej 6 lat
  Leku Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA nie może być stosowany?

Leku Sudafed XyloSpray nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Sudafed XyloSpray u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku Sudafed XyloSpray u dorosłych lub po 3 dniach stosowania leku Sudafed XyloSpray u dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Sudafed XyloSpray u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Sudafed XyloSpray powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania), z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), z guzem chromochłonnym nadnerczy, z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca), z rozrostem gruczołu krokowego. Lek może być stosowany wyłącznie po dokładnym rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie ksylometazoliny w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany może doprowadzić do reaktywnego przekrwienia śluzówki nosa i rezultacie do polekowego zapalenia śluzówki nosa i zaniku śluzówki nosa.

Jak stosować Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Sudafed XyloSpray w trakcie ciąży. Pacjentki karmiące piersią przed zastosowaniem leku Sudafed XyloSpray powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle oraz suchość śluzówki nosa. Rzadko: ból głowy, wzrost ciśnienia, nerwowość, nudności, zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, przejściowe zaburzenia widzenia i ogólne reakcje alergiczne. Może wystąpić nasilenie objawów zapalenia zatok lub śluzówki nosa po zaprzestaniu stosowania leku. Stosowanie leku Sudafed XyloSpray przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia śluzówki nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wykazano wpływu leku Sudafed XyloSpray stosowanego w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Sudafed XyloSpray lub Sudafed XyloSpray HA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek Sudafed XyloSpray należy zużyć w ciągu 24 tygodni. Po pierwszym otwarciu opakowania lek Sudafed XyloSpray HA należy zużyć w ciągu 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sudafed XyloSpray - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sudafed XyloSpray - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem