LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Sulfarinol (Sulfathiazole + Naphazoline)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Sulfarinol (OTC) krople do nosa 50 mg + 1 mg/ml 1 but. 20 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,85 Cena 100% (zł): 13,85 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Sulfarinol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy Galenus

Co zawiera Sulfarinol?

Lek Sulfarinol występuje w postaci kropli do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml kropli zawiera 50 mg sulfatiazolu i 1 mg azotanu nafazoliny.

Jak działa Sulfarinol?

Lek Sulfarinol zawiera sulfatiazol (działający na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne) i nafazolinę (obkurczającą rozszerzone naczynia krwionośne).

Kiedy stosować Sulfarinol?

Lek Sulfarinol jest stosowany w leczeniu kataru, uczucia zatkania nosa i obrzęku śluzówki nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym.

Jak stosować Sulfarinol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    1 do 2 kropli leku Sulfarinol do każdego otworu nosowego co 4 do 6 godzin. Leku nie należy stosować częściej niż co 4 godziny i nie dłużej niż 3 do 5 dni.
  • Dzieci
    Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Lek Sulfarinol można stosowac o dowolnej porze niezależnie od posiłków.

Kiedy Sulfarinol nie może być stosowany?

Leku Sulfarinol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sulfatiazol i nafazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na sulfonamidy. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono jaskrę z zamkniętym kątem przesączania lub nieżyt nosa wysychający. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sulfarinol?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Sulfarinol powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z cukrzycą, astmą oskrzelową, nadciśnieniem, chorobą tarczycy, chorobami układu krążenia (zwłaszcza w przypadku zaburzeń rytmu), stwardnieniem tętnic mózgu, przerostem gruczołu krokowego oraz osoby w podeszłym wieku. Leku Sulfarinol nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni. Jeśli wystąpi miejscowy ból, brak poprawy, nasilenie miejscowych zmian nabłonka oraz krwawienie z nosa należy skonsultować się z lekarzem. Należy omówić z lekarzem możliwość zastosowania leku Sulfarinol, jeśli pacjent leczony jest inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Jak stosować Sulfarinol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nafazoliny nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO i przez 14 dni po zakończeniu ich stosowania oraz z lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania nafazoliny z innymi podobnie działającymi lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Sulfarinol w ciąży i okresie karmienia piersią?

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Sulfarinol może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sulfarinol?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: kichanie, kłujący ból nosa, uczucie pieczenia w nosie, zwiększone wydzielanie z nosa, stany uczuleniowe; wzrost ciśnienia tętniczego, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona. Długotrwale stosowanie dawek większych niż zalecane w dłuższym niż zalecany okresie (ponad 3 do 5 dni) może spowodować trwale uszkodzenie nabłonka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sulfarinol?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić następujące objawy: wzrost ciśnienia krwi, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona. Znaczne przedawkowanie może prowadzić do zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego z silnymi objawami uspokojenia, wstrząsu, obniżenia temperatury ciała i śpiączki.

Czy Sulfarinol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować ostrożność i nie podejmować takich czynności jak prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu, jeśli wystąpiły działania niepożądane lub pacjent jest szczególnie wrażliwy na działanie leku Sulfarinol.

Jak przechowywać Sulfarinol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem