LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sumilar (Ramipril + Amlodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sumilar (Rp) kapsułki twarde 5 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
3,09
0,00
Cena
100% (zł):
9,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sumilar (Rp) kapsułki twarde 5 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,20
0,00
Cena
100% (zł):
17,33
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sumilar (Rp) kapsułki twarde 10 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
3,09
0,00
Cena
100% (zł):
9,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sumilar (Rp) kapsułki twarde 10 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,20
0,00
Cena
100% (zł):
17,33
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sumilar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Sumilar?

Lek Sumilar występuje w postaci kapsułek w czterech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

 • Sumilar 5 mg + 5 mg
  1 kapsułka zawiera 5 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Sumilar 5 mg + 10 mg
  1 kapsułka zawiera 5 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Sumilar 10 mg + 5 mg
  1 kapsułka zawiera 10 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Sumilar 10 mg + 10 mg
  1 kapsułka zawiera 10 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Jak działa Sumilar?

Lek Sumilar zawiera dwie substancje czynne: ramipryl i amlodypinę. Ramipryl jest inhibitorem ACE. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Sumilar?

Lek Sumilar jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania pojedynczych leków zawierających te same substancje czynne w takich dawkach jak w leku Sumilar.
Zamiast przyjmować ramipryl i amlodypinę jako dwa oddzielne leki, pacjent może stosować 1 kapsułkę leku Sumilar, która zawiera dwie substancje czynne w takich samych dawkach.

Jak stosować Sumilar?

Dawkowanie leku Sumilar i czas trwania leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku Sumilar bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; nie należy ich zgniatać ani żuć. Nie należy przyjmować leku Sumilar z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sumilar?

Ważne jest przyjmowanie leku Sumilar regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku Sumilar, należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Sumilar nie może być stosowany?

Leku Sumilar nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ramipryl lub amlodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub innego antagonistę wapnia. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitorów ACE (do których należy ramipryl) u pacjenta wystąpiły takie objawy jak: świszczący oddech, obrzęk twarzy, języka lub gardła, intensywny świąd lub nasilone wysypki skórne.
Lek Sumilar nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sumilar?

Przed przepisaniem leku Sumilar lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, podejmie decyzję o zastosowaniu leku oraz ustali częstotliwość kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Sumilar i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Sumilar należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie; dializa lub inny rodzaj filtracji krwi; planowane leczenie odczulające na jad os i pszczół. Podczas przyjmowania leku Sumilar należy unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować Sumilar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Sumilar z jedzeniem i piciem?

Osoby przyjmujące lek Sumilar nie powinny spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ mogą one prowadzić do zwiększenia stężenia we krwi substancji czynnej - amlodypiny, co może powodować nieprzewidziane nasilenie działania obniżającego ciśnienie tętnicze leku Sumilar.

Czy można stosować Sumilar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Sumilar w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ lek przyjmowany w tym okresie może zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Sumilar, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy przyjmować leku Sumilar w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sumilar?

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Sumilar są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Sumilar i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie; ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, wysypka z powstawaniem pęcherzy w obrębie warg, oczu lub jamy ustnej, nasilenie wcześniej istniejącej choroby skóry, zaczerwienienie, silne swędzenie, pęcherze, złuszczanie się i obrzęk skóry (objawy zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka lub rumienia wielopostaciowego); przyspieszona czynność serca, nierówne lub silne bicie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej (objawy zawału serca); duszność lub kaszel, mogące być objawami chorób płuc; łatwe powstawanie siniaków, dłuższy niż zwykle czas krwawienia; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (objawy zaburzeń wątroby); objawy zaburzenia czynności nerek (znacząco zmniejszone wydalanie moczu, nudności, zmęczenie, obrzęk).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sumilar?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Sumilar wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Sumilar może powodować zawroty głowy, ból głowy, zmęczenie lub nudności. Jeśli podczas przyjmowania leku wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Sumilar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sumilar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem