Dodaj do mojego indeksu leków »

Supremin Max (Butamirate) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Supremin Max (OTC) syrop 7,5 mg/5 ml 1 but. 150 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,50 Cena 100% (zł): 22,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Supremin Max

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

CO ZAWIERA SUPREMIN MAX?

1 ml syropu Supremin Max zawiera 1,5 mg cytrynian butamiratu. 5 ml syropu Supremin Max zawiera 7,5 mg cytrynian butamiratu. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; sorbitol może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

JAK DZIAŁA SUPREMIN MAX?

Butamirat hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym.

KIEDY STOSOWAĆ SUPREMIN MAX?

Lek Supremin Max jest stosowany w objawowym leczeniu ostrego, suchego kaszlu.

JAK STOSOWAĆ SUPREMIN MAX?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni.
Dorośli
15 ml syropu Supremin Max 4 razy na dobę.
Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu Supremin Max 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml syropu Supremin Max 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml syropu Supremin Max 3 razy na dobę.
Leku Supremin Max nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Sposób podawania
Do opakowania leku dołączona jest miarka umożliwiająca odmierzenie odpowiedniej ilości syropu.

KIEDY SUPREMIN MAX NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Supremin Max nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (butamirat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Supremin Max nie należy stosować, jeśli pacjent ma objawy ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU SUPREMIN MAX?

Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

JAK STOSOWAĆ SUPREMIN MAX Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Butamiratu nie należy stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi, ze względu na hamowanie odruchu kaszlowego.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ SUPREMIN MAX W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem leku Supremin Max powinny poradzić się lekarza. Lek Supremin Max jest przeciwskazany w pierwszym trymestrze ciąży.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU SUPREMIN MAX?

Rzadko mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, pokrzywka.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU SUPREMIN MAX?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego.

CZY SUPREMIN MAX WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Supremin Max może powodować zawroty głowy lub senność i w związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ SUPREMIN MAX?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych