Dodaj do mojego indeksu leków »

Supremin (Butamirate) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Supremin (OTC) syrop 4 mg/5 ml 1 but. 200 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,70 Cena 100% (zł): 13,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Supremin

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

CO ZAWIERA SUPREMIN?

5 ml syropu Supremin zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Lek zawiera maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; maltitol może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią. Lek zawiera kwas benzoesowy i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować reakcje alergiczne.

JAK DZIAŁA SUPREMIN?

Butamirat hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym.

KIEDY STOSOWAĆ SUPREMIN?

Lek Supremin jest stosowany w ostrym, suchym kaszlu.

JAK STOSOWAĆ SUPREMIN?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez kilka dni.
Dorośli
3 łyżeczki miarowe syropu Supremin 4 razy na dobę.
Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 3 łyżeczki miarowe syropu Supremin 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku 6 do 12 lat: 2 łyżeczki miarowe syropu Supremin 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku 2 do 6 lat: 1 łyżeczka miarowa syropu Supremin 3 razy na dobę.
Leku Supremin nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania
Lek należy stosować przed posiłkiem. Do opakowania leku dołączona jest łyżeczka miarowa umożliwiająca odmierzenie 5 ml syropu.

KIEDY SUPREMIN NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Supremin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (butamirat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z fenyloketonurią.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU SUPREMIN?

Jeśli kaszel nasili się lub nie ustąpi po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Supremin nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.

JAK STOSOWAĆ SUPREMIN Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Butamiratu nie należy stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi, ze względu na hamowanie odruchu kaszlowego.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ SUPREMIN W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Supremin u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią lek Supremin może być stosowany jedynie w razie konieczności.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU SUPREMIN?

Niezbyt często mogą wystąpić: wysypka, nudności, biegunka, zawroty głowy.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU SUPREMIN?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania butamiratu są: senność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia koordynacji ruchowej, pobudzenie i obniżenie ciśnienia krwi.

CZY SUPREMIN WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Należy zachować ostrożność, ponieważ w rzadkich przypadkach podczas stosowania leku Supremin może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ SUPREMIN?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych