LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symetlip (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symetlip (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,27
0,00
Cena
100% (zł):
30,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symetlip (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,27
0,00
Cena
100% (zł):
30,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symetlip

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SymPhar Sp. z o.o.

Co zawiera lek Symetlip?

Lek Symetlip występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.

  • Symetlip 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Symetlip 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Symetlip?

Lek Symetlip zawiera dwie substancje czynne o nazwach sitagliptyna i metformina, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Symetlip?

Lek Symetlip jest stosowany razem z dietą i ćwiczeniami fizycznymi do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Symetlip?

Dawkę leku Symetlip ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy przerywać przyjmowania leku, jeśli nie zaleci tego lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Wstrzymanie przyjmowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symetlip?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy stosować podwójnej dawki tego leku.

Kiedy lek Symetlip nie może być stosowany?

Leku Symetlip nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Symetlip nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symetlip?

Przed przepisaniem leku Symetlip konieczna jest analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o wprowadzeniu tego leku do leczenia pacjenta, przekaże zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Symetlip i jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy kwasicy mleczanowej (jest to ciężkie działanie niepożądanego tego leku, które musi być leczone w szpitalu). Ryzyko kwasicy mleczanowej jest zwiększone w pewnych sytuacjach - lekarz objaśni pacjentowi objawy tego stanu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz osoby ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ mogą być one objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta planowany jest duży zabieg chirurgiczny, nie można stosować leku Symetlip podczas zabiegu i przez pewien czas po nim - lekarz przekaże, kiedy należy przerwać przyjmowanie leku i kiedy będzie można ponowne rozpocząć jego stosowanie. Przerwanie przyjmowania leku Symetlip jest także konieczne w sytuacji, gdy pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod, np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - lekarz zdecyduje, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Symetlip.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok, a u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek częściej. Należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas stosowania leku Symetlip, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Symetlip z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Symetlip.

Czy można stosować lek Symetlip w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi zasady kontrolowania cukrzycy z pacjentkami, które są w ciąży lub karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symetlip?

W trakcie stosowania leku Symetlip mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Symetlip i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); silny i uporczywy ból brzucha mogący promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy wskazujące na zapalenie trzustki); wysypka skórna, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła z problemami z oddychaniem lub połykaniem (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symetlip?

W sytuacji przyjęcia dawki leku większej niż zalecona należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Symetlip wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas stosowania sitagliptyny, co może mieć wpływ na wykonywanie tych czynności. Przyjmowanie leku Symetlip razem z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może powodować nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Symetlip?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symetlip - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Symetlip - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem