LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symformin XR (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,12
0,00
Cena
100% (zł):
7,81
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,30
0,00
Cena
100% (zł):
14,89
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,62
0,00
Cena
100% (zł):
11,26
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
13,68
0,00
Cena
100% (zł):
22,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,27
0,00
Cena
100% (zł):
14,86
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symformin XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
16,84
0,00
Cena
100% (zł):
29,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symformin XR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SymPhar Sp. z o.o.

Co zawiera lek Symformin XR?

Lek Symformin XR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak działa lek Symformin XR?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Symformin XR?

Lek Symformin XR jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (dorośli mogą przyjmować lek jako jedyny lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi przyjmowanymi doustnie lub z insuliną).
Lek Symformin XR jest stosowany również w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym oraz w zespole policystycznych jajników.

Jak stosować lek Symformin XR?

Lekarz ustala dawkę leku Symformin XR zależnie od wskazań oraz długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania tego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem; przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w czasie posiłku lub bezpośrednio po posiłku. Pozwoli to uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem. Należy połknąć tabletkę w całości i popić szklanką wody. Nie należy kruszyć lub żuć tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symformin XR?

Jeśli dawka leku zostanie pominięta, należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Kiedy lek Symformin XR nie może być stosowany?

Leku Symformin XR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Symformin XR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symformin XR?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Symformin XR konieczny jest wywiad lekarski oraz sprawdzenie przez lekarza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza.
Lek Symformin XR może wywołać poważne działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, które wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu. Ryzyko jej wystąpienia jest zwiększone u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w stanach odwodnienia organizmu (np. w wyniku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki lub narażenia na wysoką temperaturę). Narażone są również osoby przyjmujące niewystarczającą ilość płynów. Lekarz wyjaśni okoliczności wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz opisze objawy na które należy zwrócić uwagę.
Jeśli w czasie przyjmowania leku Symformin XR będzie wykonywany poważny zabieg chirurgiczny, konieczne będzie przerwanie przyjmowania leku na czas zabiegu i krótko po nim - lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać leczenie. Czasowe wstrzymanie leczenia lekiem Symformin XR musi być również przeprowadzone w przypadku podawania środka kontrastowego zawierającego jod, na przykład podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać leczenie lekiem Symformin XR.
Lekarz co najmniej raz w roku sprawdzi czynność nerek; częstsze kontrole mogą być konieczne u osób w podeszłym wieku lub z zaburzeniami czynności nerek. Należy dostosować się do wskazówek lekarza odnośnie diety i ćwiczeń fizycznych. Należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Symformin XR (może to powodować zwiększenie ryzyka kwasicy mleczanowej).

Jak stosować lek Symformin XR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Symformin XR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, planujące mieć dziecko, powinny omówić z lekarzem, jak będzie leczona u nich cukrzyca.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symformin XR?

Działania niepożądane towarzyszące przyjmowaniu leku Symformin XR opisane są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie pojawienia się jakikolwiek poważnych objawów niepożądanych leku Symformin XR, należy przerwać leczenie i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Do objawów tych należą: kwasica mleczanowa (wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby lub zapalenie wątroby (które może objawiać się zmęczeniem, utratą apetytu, zmniejszeniem masy ciała, a także z zażółceniem lub bez zażółcenia skóry i białkówek oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symformin XR?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Symformin XR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Symformin XR sam z siebie nie powoduje hipoglikemii i nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Szczególna ostrożność jest konieczna, jeśli stosuje się lek Symformin XR jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować hipoglikemię (jak pochodne sulfonylomocznika, insulina, meglitynidy). Jeśli wystąpią objawy hipoglikemii, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Jak przechowywać lek Symformin XR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symformin XR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem