LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symgliptin (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symgliptin (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
9,86
0,00
Cena
100% (zł):
30,32
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symgliptin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SymPhar Sp. z o.o.

Co zawiera lek Symgliptin?

Lek Symgliptin występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Symgliptin?

Lek zawiera substancję czynną sitagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Symgliptin?

Lek Symgliptin jest wskazany u dorosłych pacjentów w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten może być stosowany samodzielnie lub razem z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Symgliptin?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Symgliptin oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek można stosować niezależnie od posiłków i napojów. Tabletki należy połykać w całości; tabletek nie wolno kruszyć ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symgliptin?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Symgliptin nie może być stosowany?

Leku Symgliptin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Symgliptin nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symgliptin?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Symgliptin, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują lub występowały: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, jakiekolwiek choroby nerek. Konieczne jest poinformowanie lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem pemfigoidu pęcherzowego, lub jeśli pojawi się ciężki i uporczywy ból brzucha, który może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Podczas stosowania leku Symgliptin ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które zalecił lekarz.

Jak stosować lek Symgliptin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Symgliptin.

Czy można stosować lek Symgliptin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Symgliptin, powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symgliptin?

W trakcie stosowania leku Symgliptin mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Symgliptin i natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących ciężkich objawów niepożądanych: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie i połykanie (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symgliptin?

W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecone przez lekarza należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Symgliptin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności. Przyjmowanie leku Symgliptin jednocześnie z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Symgliptin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symgliptin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Symgliptin - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem