LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symkevi (Tezacaftor + Ivacaftor)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symkevi (Rpz) tabletki powlekane 50 mg + 75 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symkevi (Rpz) tabletki powlekane 100 mg + 150 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symkevi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vertex Pharmaceuticals Ltd.

Co zawiera lek Symkevi?

Lek Symkevi występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Symkevi 50 mg + 75 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg tezakaftoru i 75 mg iwakaftoru.
  • Symkevi 100 mg + 150 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 100 mg tezakaftoru i 150 mg iwakaftoru.

Jak działa lek Symkevi?

Lek Symkevi zawiera dwie substancje czynne - tezakaftor i iwakaftor. Lek ten działa na białko o nazwie CFTR, które odgrywa ważną rolę w regulacji przepływu śluzu w płucach. Białko to u niektórych osób chorych na mukowiscydozę jest uszkodzone (mają oni mutację w genie CFTR). Iwakaftor powoduje, że białko to działa lepiej, natomiast tezakaftor zwiększa ilość tego białka na powierzchni komórek. Lek Symkevi zwykle przyjmuje się razem z innym lekiem - iwakaftorem.

Kiedy stosować lek Symkevi?

Lek Symkevi przyjmowany razem z iwakaftorem jest przeznaczony do stosowania w długotrwałym leczeniu pacjentów z mukowiscydozą w wieku co najmniej 6 lat, u których występują określone mutacje genetyczne prowadzące do zmniejszonej ilości i (lub) czynności białka CFTR.

Jak stosować lek Symkevi?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Lek Symkevi jest zazwyczaj przyjmowany z iwakaftorem. Lekarz poinformuje pacjenta o tym, jak długo należy stosować lek Symkevi. Należy kontynuować stosowanie wszystkich innych leków, chyba że lekarz zadecyduje o zaprzestaniu ich przyjmowania.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować w odstępie około 12 godzin. Tabletki leku Symkevi i iwakaftoru należy przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Tabletkę należy połknąć w całości. Tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symkevi?

Ważne jest, aby przyjmować lek regularnie. Jeśli pacjent zapomni przyjąć poranną tabletkę leku Symkevi lub wieczorną tabletkę iwakaftoru, a przypomni sobie o tym w ciągu 6 godzin od zaplanowanej pory przyjęcia tabletki, powinien natychmiast przyjąć pominiętą tabletkę. Jeśli upłynęło więcej niż 6 godzin, nie należy przyjmować zapomnianej tabletki; należy poczekać i przyjąć kolejną tabletkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Symkevi nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tezakaftor i iwakaftor) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Symkevi nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symkevi?

Leczenie lekiem Symkevi jest leczeniem specjalistycznym, które prowadzi lekarz doświadczony w leczeniu mukowiscydozy. Lekarz decyduje o rozpoczęciu terapii po przeanalizowaniu dotychczasowego leczenia oraz wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Leczenie jest długotrwałe, a lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i reakcję na leczenie. Lekarz będzie zlecał badania krwi w celu sprawdzenia stanu wątroby przed rozpoczęciem leczenia lekiem Symkevi oraz w jego trakcie, szczególnie u pacjentów ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych w przeszłości. Może być konieczne zmniejszenie dawki tabletek, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (umiarkowane lub ciężkie). Należy porozumieć się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku.

Jak stosować lek Symkevi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Symkevi z jedzeniem i piciem?

Lek Symkevi należy przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze, ponieważ jest to ważne dla osiągnięcia odpowiedniego poziomu leku w organizmie. W trakcie leczenia należy unikać pokarmów i napojów zawierających grejpfruty, gdyż mogą one nasilać objawy niepożądane leku.

Czy można stosować lek Symkevi w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Symkevi u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symkevi?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Symkevi, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie wystąpienia objawów świadczących o problemach z wątrobą (takich jak: ból lub uczucie dyskomfortu w górnej części brzucha po prawej stronie; zażółcenie skóry lub oczu; utrata apetytu; nudności lub wymioty; ciemne zabarwienie moczu) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symkevi?

W razie przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy zgłosić się do lekarza.

Czy lek Symkevi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Symkevi może powodować zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn, jeśli u pacjenta występują zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Symkevi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symkevi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem