LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Synjardy (Empagliflozin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Synjardy (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
245,00
Cena
100% (zł):
245,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Synjardy

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Synjardy?

Lek Synjardy występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg empagliflozyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Synjardy?

Lek Synjardy zawiera dwie substancje czynne: empagliflozynę i metforminę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Empagliflozyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy biguanidów.

Kiedy stosować lek Synjardy?

Lek Synjardy jest stosowany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów, jeżeli cukrzycy nie da się opanować stosowaniem tylko metforminy lub metforminy z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Lek Synjardy może być też stosowany w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy.
Jeśli pacjent przyjmuje już leki zawierające empagliflozynę i metforminę w osobnych tabletkach, lekarz może rozpocząć leczenie lekiem Synjardy, który zawiera takie same dawki obu leków.

Jak stosować lek Synjardy?

Dawkę leku Synjardy i czas stosowania ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie należy odstawiać leku Synjardy bez uprzedniej konsultacji z lekarzem; po przerwaniu jego stosowania może się zwiększyć stężenie cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia żołądka. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Synjardy?

W razie pominięcia dawki leku, należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu sobie o niej. Jeżeli pacjent przypomni sobie dopiero wtedy, gdy jest już czas na przyjęcie następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do normalnego schematu przyjmowania leku. Nie należy stosować podwójnej dawki leku.

Kiedy lek Synjardy nie może być stosowany?

Leku Synjardy nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (empagliflozynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Synjardy nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Synjardy?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Synjardy konieczna jest analiza przeciwwskazań i środków ostrożności tego leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Synjardy i jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów kwasicy mleczanowej - bardzo ciężkiego i groźnego działania niepożądanego tego leku, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych okolicznościach, dlatego lekarz powinien omówić z pacjentem objawy i sytuacje narażenia pacjenta na jej wystąpienie. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (takim jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub jeśli pacjent pije mniej płynów niż zwykle). Podczas stosowania tego leku może wystąpić zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera, prowadzące do uszkodzenia tkanki podskórnej. W razie pojawienia się jego pierwszych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ konieczne jest szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej - ciężkiego powikłania cukrzycy - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Przed rozpoczęciem terapii przeciwcukrzycowej lekarz poinstruuje pacjenta o zasadach postępowania w przypadku pojawienia się tego objawu.
Jeśli pacjent będzie miał wykonywany duży zabieg chirurgiczny, nie będzie można stosować leku Synjardy podczas zabiegu i przez pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, w którym momencie musi przerwać jego przyjmowanie i kiedy będzie możliwe ponowne jego stosowanie). Przerwanie przyjmowania leku Synjardy będzie również konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej (lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać jego przyjmowanie i kiedy może wznowić leczenie lekiem Synjardy).
Podczas leczenia lekiem Synjardy lekarz zleci kontrolę czynności nerek (standardowo przynajmniej raz na rok; częściej u osób w podeszłym wieku lub z pogarszającą się czynnością nerek). Ważne jest, aby podczas stosowania leku Synjardy pacjent kontynuował dietę, wykonywał ćwiczenia fizyczne, regularnie kontrolował stanu stóp oraz przestrzegał zaleceń dotyczących pielęgnacji stóp, zaleconych przez lekarza. W trakcie przyjmowania leku Synjardy należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Synjardy z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Synjardy w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwość podawania leku Synjardy pacjentkom w ciąży lub pacjentkom karmiącym piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Synjardy?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Synjardy, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaprzestać stosowania leku Synjardy i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, który może prowadzić do trudności w oddychaniu lub połykaniu (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); szybka utrata masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie i głębokie oddechy, splątanie, niezwykła senność lub zmęczenie, słodki zapach oddechu, słodki lub metaliczny posmak w ustach lub zmiana zapachu moczu lub potu (są to objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej); ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem (są to objawy zakażenia zwanego martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Synjardy?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Synjardy wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przyjmowanie leku Synjardy w skojarzeniu z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może być przyczyną zbyt dużego zmniejszenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent odczuwa zawroty głowy podczas przyjmowania leku Synjardy, nie powinien prowadzić pojazdów ani używać żadnych narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Synjardy?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Synjardy - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem