LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tabrecta (Capmatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tabrecta (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tabrecta (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tabrecta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Tabrecta?

Lek Tabrecta występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 150 mg lub 200 mg kapmatynibu (w postaci dichlorowodorku jednowodnego).

Jak działa lek Tabrecta?

Lek zawiera kapmatynib, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy białkowej. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Tabrecta?

Lek Tabrecta jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z pewnym rodzajem raka płuca nazywanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Lek ten jest stosowany w sytuacji, gdy rak płuca jest zaawansowany lub rozprzestrzenił się do innych części ciała (występują przerzuty) i jest spowodowany mutacją w genie enzymu o nazwie MET.

Jak stosować lek Tabrecta?

Lekarz ustala dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy kontynuować przyjmowanie leku Tabrecta tak długo, jak to zaleci lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Jeśli pacjent ma trudności z połykaniem tabletek, powinien przyjmować tabletki z jedzeniem. Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy przełamywać, żuć ani kruszyć. Jeśli po przyjęciu leku u pacjenta wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowych tabletek leku do czasu kolejnej dawki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tabrecta?

W przypadku pominięcia przyjęcia dawki leku należy zaczekać do czasu przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tabrecta nie może być stosowany?

Leku Tabrecta nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kapmatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tabrecta nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tabrecta?

Terapia z zastosowaniem leku Tabrecta jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia tym lekiem lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. U pacjenta zostaną wykonane badania guza lub krwi pod kątem występowania pewnych mutacji; jeśli wynik badania będzie pozytywny, istnieje prawdopodobieństwo, że nowotwór występujący u pacjenta zareaguje na leczenie lekiem Tabrecta. Leczenie lekiem Tabrecta jest długotrwałe; lekarz będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta, aby sprawdzić, czy leczenie daje pożądany skutek. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Tabrecta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tabrecta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tabrecta może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, lekarz zleci pacjentce test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Aby uniknąć zajścia w ciążę należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku Tabrecta i przez co najmniej 7 dni po zaprzestaniu przyjmowania leku (lekarz zaleci pacjentce skuteczne metody antykoncepcji). Pacjenci, których partnerki są w ciąży lub mogą zajść w ciążę, powinni używać prezerwatywy podczas przyjmowania leku Tabrecta i przez co najmniej 7 dni od zakończenia przyjmowania leku. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Tabrecta i przez co najmniej 7 dni po zakończeniu przyjmowania leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tabrecta?

W trakcie stosowania leku Tabrecta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących poważnych działań niepożądanych leku: nieprawidłowe wyniki badań krwi, takie jak zwiększona aktywność AlAT i (lub) AspAT, zwiększone stężenie bilirubiny, które mogą świadczyć o problemach dotyczących wątroby; nieprawidłowe wyniki badań krwi, takie jak zwiększona aktywność amylazy i (lub) lipazy, które mogą świadczyć o problemach dotyczących trzustki; kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem, duszność lub świszczący oddech, które mogą być objawami stanu zapalnego w płucach; rzadsze niż zwykle oddawanie moczu lub oddawanie mniejszej ilości moczu niż zwykle, co może świadczyć o problemach dotyczących nerek; silny ból w górnej części brzucha, który może być objawem ostrego zapalenia trzustki.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tabrecta?

W sytuacji przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalem, aby zasięgnąć porady.

Czy lek Tabrecta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tabrecta nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tabrecta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tabrecta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem