LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tafinlar (Dabrafenib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tafinlar (Rpz) kapsułki twarde 50 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tafinlar (Rpz) kapsułki twarde 50 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tafinlar (Rpz) kapsułki twarde 75 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tafinlar (Rpz) kapsułki twarde 75 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tafinlar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Tafinlar?

Lek Tafinlar występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 50 mg lub 75 mg dabrafenibu w postaci mezylanu.

Jak działa lek Tafinlar?

Lek zawiera dabrafenib, który jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Tafinlar?

Lek Tafinlar jest stosowany samodzielnie lub razem z lekiem zawierającym trametynib w leczeniu dorosłych pacjentów z czerniakiem (nowotworem skóry), który rozprzestrzenił się lub którego nie można usunąć operacyjnie.
Lek Tafinlar w skojarzeniu z trametynibem jest także stosowany w zapobieganiu nawrotowi czerniaka po jego chirurgicznym usunięciu.
Lek Tafinlar w skojarzeniu z trametynibem jest stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca.

Jak stosować lek Tafinlar?

Lekarz określi dawkowanie leku zależnie od wskazania. Należy kontynuować przyjmowanie leku Tafinlar tak długo, jak to zaleci lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować na pusty żołądek (co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku). Należy go przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Kapsułki należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy żuć ani rozkruszać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tafinlar?

  • Lek Tafinlar stosowany samodzielnie
    W razie pominięcia przyjęcia dawki leku Tafinlar postępowanie zależy od czasu jaki upłynął od ustalonej pory jego przyjmowania. Jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki leku jest mniejsze niż 6 godzin, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki leku jest większe niż 6 godzin, należy pominąć opuszczoną dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Następnie należy kontynuować przyjmowanie kapsułek o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
  • Lek Tafinlar stosowany razem z trametynibem
    W przypadku pominięcia dawki leku Tafinlar lub trametynibu należy przyjąć je zaraz po uświadomieniu sobie tego faktu: Nie należy uzupełniać pominiętych dawek, ale przyjąć kolejną dawkę zgodnie ze zwykłym schematem dawkowania: jeśli do kolejnej wyznaczonej dawki leku Tafinlar przyjmowanego dwa razy na dobę pozostało mniej niż 6 godzin; jeśli do kolejnej wyznaczonej dawki trametynibu przyjmowanego raz na dobę pozostało mniej niż 12 godzin.

Kiedy lek Tafinlar nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dabrafenib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Tafinlar nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tafinlar?

Terapia z zastosowaniem leku Tafinlar jest rozpoczynana i nadzorowana przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lek Tafinlar może być stosowany u pacjentów, u których komórki nowotworowe zawierają określoną mutację genetyczną o nazwie BRAF V600, dlatego przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi badania w celu wykrycia tej mutacji. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz musi wykluczyć przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii i kontroli efektów leczenia. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku oraz regularnie podczas leczenia u pacjenta będą przeprowadzane określone badania kontrolne. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozumieć się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Tafinlar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tafinlar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tafinlar może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz przedyskutuje z pacjentką korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem tego leku w czasie ciąży. Jeżeli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku Tafinlar oraz przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, oraz przez co najmniej 16 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki trametynibu w przypadku skojarzonego leczenia trametynibem i lekiem Tafinlar. Odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Tafinlar, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Lekarz zdecyduje, czy lek Tafinlar może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tafinlar?

Podczas stosowania leku Tafinlar mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: brodawki, ból głowy, nudności, wymioty, zgrubienie i stwardnienie skóry, wypadanie włosów, wysypka, ból stawów, gorączka i zmęczenie. W przypadku przyjmowania leku Tafinlar w skojarzeniu z trametynibem najczęstszymi działaniami niepożądanymi są gorączka, zmęczenie, nudności, dreszcze, ból głowy, biegunka, wymioty, ból stawów i wysypka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tafinlar?

W sytuacji przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Tafinlar wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tafinlar może powodować uczucie zmęczenia, osłabienie lub zaburzenia widzenia - należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli u pacjenta wystąpią takie działania niepożądane.

Jak przechowywać lek Tafinlar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tafinlar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem