LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Taltz (Ixekizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Taltz (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 80 mg/ml 2 wstrzykiwacze 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Taltz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Eli Lilly and Company (Ireland) Ltd.

Co zawiera lek Taltz?

Lek Taltz występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu. Lek jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 80 mg iksekizumabu w 1 ml roztworu.

Jak działa lek Taltz?

Iksekizumab należy do grupy leków nazywanych inhibitorami interleukiny. Iksekizumab blokuje aktywności białka o nazwie IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w pewnych chorobach takich jak łuszczyca oraz choroba zapalna stawów i kręgosłupa.

Kiedy stosować lek Taltz?

Lek Taltz jest przeznaczony do stosowania w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- łuszczyca plackowata u dorosłych;
- łuszczyca plackowata u dzieci w wieku od 6 lat o masie ciała wynoszącej co najmniej 25 kg oraz u młodzieży;
- łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych;
- spondyloartropatia osiowa ze zmianami radiograficznymi u dorosłych;
- spondyloartropatia osiowa bez zmian radiograficznych u dorosłych.

Jak stosować lek Taltz?

Dawkę leku Taltz i czas jego stosowania ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Taltz jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Osoba dorosła lub jej opiekun może wykonywać wstrzyknięcia leku samodzielnie po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. U dzieci o masie ciała 25-50 kg lek Taltz nie może być podany bezpośrednio przy użyciu wstrzykiwacza, dlatego musi być podawany przez osobę z fachowego personelu medycznego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Wstrzykiwacz z lekiem jest przeznaczony tylko do jednorazowego użycia. Lek można wstrzyknąć w okolicy brzucha, w udo lub w tylną część ramienia (wstrzyknięcie w tylną część ramienia wymaga pomocy innej osoby). Nie należy wykonywać wstrzyknięć w miejscach, w których skóra jest tkliwa, zaczerwieniona lub stwardniała albo w których występują wylewy podskórne, blizny lub rozstępy. Nie wykonywać wstrzyknięć w promieniu 2,5 cm od pępka. Miejsca wstrzyknięcia należy za każdym razem zmieniać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Taltz?

W przypadku pominięcia podania dawki leku należy poinformować o tym lekarza.

Kiedy lek Taltz nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (iksekizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje zakażenie, które lekarz uzna za istotne (np. czynna gruźlica).
Leku Taltz nie należy stosować w leczeniu łuszczycy plackowatej u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub o masie ciała poniżej 25 kg.
Leku Taltz nie należy stosować w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Taltz?

Przed podjęciem decyzji o leczeniu lekiem Taltz lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapozna się z dotychczas prowadzonym leczeniem pacjenta oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lek Taltz jest przeznaczony do stosowania w leczeniu długotrwałym; lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i skuteczność leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli w ostatnim czasie pacjent został zaszczepiony lub jeśli zaplanowano u niego szczepienie, ponieważ podczas stosowania leku Taltz nie mogą być podawane pewne rodzaje szczepionek.

Jak stosować lek Taltz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Taltz w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Taltz u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się unikanie zajścia w ciążę i stosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji w czasie stosowania leku i przez co najmniej 10 tygodni po podaniu jego ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Taltz?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Taltz są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Taltz i zgłosić się do lekarza lub poszukać pomocy medycznej, jeśli pojawią się następujące poważne działania niepożądane: ciężka reakcja alergiczna (z objawami takimi jak: trudności z oddychaniem lub przełykaniem, niskie ciśnienie krwi z zawrotami głowy lub zamroczeniem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, silny świąd skóry z czerwoną wysypką lub guzkowatymi wykwitami); ciężkie zakażenie (którego objawami mogą być: gorączka, objawy grypopodobne, nocne poty, uczucie zmęczenia lub duszność, uporczywy kaszel, zaczerwienienie i bolesność skóry, bolesna wysypka z wykwitami w postaci pęcherzy).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Taltz?

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku lub jeśli dawka została podana wcześniej niż zaplanowano.

Czy lek Taltz wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Wpływ leku Taltz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn jest mało prawdopodobny.

Jak przechowywać lek Taltz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C), nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Lek można pozostawić poza lodówką przez okres do 5 dni w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Przed użyciem należy odczekać 30 minut aż wstrzykiwacz ogrzeje się do temperatury pokojowej; nie wolno używać żadnych źródeł ciepła do ogrzania leku. Nie należy używać wstrzykiwacza, jeśli lek jest mętny, wyraźnie brązowy lub zawiera zanieczyszczenia stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Taltz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Taltz - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem