LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tamiflu (Oseltamivir)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tamiflu (Rp) kapsułki twarde 30 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,80
Cena
100% (zł):
55,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tamiflu (Rp) kapsułki twarde 45 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tamiflu (Rp) kapsułki twarde 75 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tamiflu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera Tamiflu?

Lek Tamiflu występuje w postaci kapsułek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 30 mg, 45 mg lub 75 mg oseltamiwiru.

Jak działa Tamiflu?

Oseltamiwir należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Kiedy stosować Tamiflu?

Lek Tamiflu jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt (w tym noworodków urodzonych o czasie) do leczenia grypy, gdy wystąpią objawy grypy oraz kiedy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.
Lek Tamiflu może być przepisany w indywidualnych przypadkach dorosłym, młodzieży oraz dzieciom w wieku powyżej 1 roku w celu zapobiegania grypie, na przykład jeśli pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.
Lek Tamiflu może być również przepisany w wyjątkowych okolicznościach dorosłym, młodzieży, dzieciom i niemowlętom (również noworodkom urodzonym o czasie) w celu zapobiegania grypie, na przykład podczas pandemii grypy, gdy szczepionka przeciw grypie na dany sezon nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Jak stosować Tamiflu?

Dawkowanie leku Tamiflu w każdej grupie pacjentów, sposób jego przyjmowania oraz czas stosowania ustala lekarz. Zawsze należy ukończyć leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania

Kapsułki należy popijać wodą; kapsułek nie wolno dzielić ani rozgryzać. Lek Tamiflu może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku, jednak przyjmowanie z posiłkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów.
Osoby, które mają trudności z połykaniem kapsułek, a także bardzo małe dzieci, mogą przyjmować zaleconą dawkę leku w postaci zawiesiny doustnej przygotowanej z kapsułek leku Tamiflu. Najlepiej żeby zawiesina była przygotowana przez fachowy personel w aptece. Jeśli przygotowanie leku w postaci płynnej w aptece nie jest możliwe, pacjent może przygotować postać płynną leku Tamiflu z kapsułek w domu. Lekarz przepisze odpowiednią do wieku pacjenta dawkę leku w postaci kapsułek, z których następnie zostanie przygotowana zawiesina doustna; wielkość dawki leku będzie wpływała na sposób przygotowania zawiesiny doustnej - dokładna instrukcja samodzielnego przygotowania zawiesiny doustnej jest zawarta w ulotce dołączonej do opakowania leku Tamiflu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tamiflu?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.

Kiedy Tamiflu nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (oseltamiwir) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tamiflu?

Lek Tamiflu nie jest szczepionką przeciw grypie lecz preparatem do leczenia zakażenia lub w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa grypy. Jeśli mimo przyjmowania leku Tamiflu nasilają się objawy grypy lub nadal utrzymuje się gorączka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli podczas stosowania leku Tamiflu pojawią się zmiany w zachowaniu lub nastroju (szczególnie u dzieci i młodzieży), należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, gdyż mogą to być objawy rzadkich, ale poważnych działań niepożądanych.

Jak stosować Tamiflu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Tamiflu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o przepisaniu leku Tamiflu kobiecie w ciąży lub kobiecie karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tamiflu?

Działania niepożądane opisywane podczas przyjmowania leku Tamiflu są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tamiflu?

W razie przyjęcia większej niż przepisana ilość kapsułek należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas przygotowywania płynnej postaci leku Tamiflu dla dzieci, aby uniknąć przypadkowego spożycia leku przez dziecko.

Czy Tamiflu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tamiflu nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Tamiflu?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tamiflu - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem