LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Tantum Flu (Paracetamol + Phenylephrine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Tantum Flu o smaku cytrynowym (OTC) proszek do sporządzania roztworu doustnego 600 mg + 10 mg 10 saszetek n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,30 Cena 100% (zł): 19,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tantum Flu o smaku pomarańczowym (OTC) proszek do sporządzania roztworu doustnego 600 mg + 10 mg 10 saszetek n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,30 Cena 100% (zł): 19,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki złożone o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciw katarowi stosujemy w infekcji z gorączką, bólami i katarem.

Więcej »

Tantum Flu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Tantum Flu?

Lek Tantum Flu występuje w postaci proszku, z którego przygotowuje się roztwór doustny, w dwóch smakach - cytrynowym lub pomarańczowym. Lek jest dostępny bez recepty.
1 saszetka zawiera 600 mg paracetamolu i 10 mg chlorowodorku fenylefryny (co odpowiada 8,2 mg fenylefryny). Lek zawiera sacharozę i glukozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość glukozy i sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera sód, co należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów stosujących dietę o zmniejszonej zawartości sodu.

Jak działa Tantum Flu?

Lek Tantum Flu zawiera 2 substancje czynne o skojarzonym działaniu. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Fenylefryna zmniejsza przekrwienie i obrzęk śluzówek, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.

Kiedy stosować Tantum Flu?

Lek Tantum Flu jest wskazany w łagodzeniu objawów związanych z przeziębieniem i grypą, w tym dolegliwości bólowych (m.in. bólu gardła i głowy), obrzęku i przekrwienia śluzówki nosa, oraz w obniżeniu gorączki.

Jak stosować Tantum Flu?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku Tantum Flu nie należy stosować dłużej niż 5 dni.

  • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
    1 saszetka Tantum Flu co 4-6 godzin. Maksymalnie stosuje się 4 saszetki Tantum Flu na dobę.
  • Dzieci
    Leku Tantum Flu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Tantum Flu.

Sposób podawania

Rozpuścić zawartość 1 saszetki w szklance gorącej lub zimnej wody (ok. 150 ml), ewentualnie dosłodzić do smaku.

Kiedy Tantum Flu nie może być stosowany?

Leku Tantum Flu nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (paracetamol, fenylefrynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Tantum Flu nie należy stosować w przypadku ciężkiej choroby serca, nadciśnienia lub nadczynności tarczycy. Stosowanie leku Tantum Flu jest przeciwwskazane, jeśli pacjent przyjmuje lub w ciągu ostatnich 14 dni przyjmował leki zwane inhibitorami MAO. Leku Tantum Flu nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje inne leki zmniejszające przekrwienie śluzówki nosa i oczu (sympatykomimetyki).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tantum Flu?

Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Tantum Flu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje zespół Raynauda lub cukrzyca, choroby wątroby lub nerek, choroba wątroby przebiegająca bez marskości (tj. niezwiązana ze zmianami w obrębie komórek wątroby), jaskra zamkniętego kąta lub powiększenie gruczołu krokowego. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana. Podczas stosowania leku Tantum Flu nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol.

Jak stosować Tantum Flu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Tantum Flu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub fenylefrynę ani z innymi lekami zmniejszającymi przekrwienie śluzówki nosa w postaci kropli do nosa. Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: metoklopramid i domperydon (stosowane w nudnościach i wymiotach), kolestyramina, warfaryna i inne pochodne kumaryny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, barbiturany (stosowane w zaburzeniach snu lub padaczce), inhibitory MAO, beta-blokery (stosowane w leczeniu nadciśnienia krwi), leki rozszerzające naczynia krwionośne, glikozydy nasercowe.

Czy można stosować Tantum Flu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Tantum Flu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tantum Flu?

Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje skórne. Ponadto podczas stosowania leku Tantum Flu obserwowano następujące działania niepożądane: reakcje alergiczne lub reakcje nadwrażliwości (takie jak wysypka skórna); zmiany we krwi, takie jak zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek, agranulocytoza, leukopenia lub neutropenia (zmniejszenie liczby krwinek białych; wysokie ciśnienie krwi; ból głowy; wymioty; nieregularne lub przyspieszone bicie serca; ostre zapalenie trzustki; trudności w oddawaniu moczu (jedynie u mężczyzn).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tantum Flu?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku do kilkunastu godzin objawy takie, jak nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie; objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje znać o sobie rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

Czy Tantum Flu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wykazano, aby lek Tantum Flu wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Tantum Flu?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem