LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Tantum Verde roztwór (Benzydamine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Tantum Verde (OTC) roztwór do płukania jamy ustnej i gardła 1,5 mg/ml 1 but. 240 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 29,60 Cena 100% (zł): 29,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co zawiera Tantum Verde roztwór?

Lek Tantum Verde występuje w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Tantum Verde roztwór?

Lek Tantum Verde roztwór wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Kiedy stosować Tantum Verde roztwór?

Lek Tantum Verde roztwór stosuje się do leczenia objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu śluzówek po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.

Jak stosować Tantum Verde roztwór?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie ciągłe nie powinno być dłuższe niż 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
Zalecany sposób dawkowania to płukanie jamy ustnej i gardła od 2 do 3 razy na dobę. Jednorazowo należy użyć około 15 ml leku Tantum Verde roztwór, stężonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody, i płukać jamę ustną i gardło przez 20 do 30 sekund.
Nie zaleca się stosowania leku Tantum Verde roztwór u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania na śluzówkę jamy ustnej i gardła.

Kiedy Tantum Verde roztwór nie może być stosowany?

Leku Tantum Verde roztwór nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (benzydaminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tantum Verde roztwór?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub pojawią się inne objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Tantum Verde roztwór, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy i kwas salicylowy) lub inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek Tantum Verde roztwór należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występowała astma oskrzelowa.

Jak stosować Tantum Verde roztwór z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Tantum Verde roztwór w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Tantum Verde roztwór.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tantum Verde roztwór?

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: uczucie pieczenia śluzówki jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka; reakcje anafilaktyczne, reakcje alergiczne.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie leku Tantum Verde roztwór i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tantum Verde roztwór?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia dużej ilości leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Tantum Verde roztwór wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tantum Verde roztwór nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Tantum Verde roztwór?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner