LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tardysol (Ferrous)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tardysol (Rp) roztwór doustny 20 mg Fe II/ml 1 but. 90 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,60
Cena
100% (zł):
38,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tardysol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pierre Fabre Médicament

Co zawiera lek Tardysol?

Lek Tardysol jest dostępny na receptę w postaci roztworu doustnego.
1 ml roztworu doustnego zawiera 20 mg jonów żelaza w postaci siedmiowodnego siarczanu żelaza. Lek zawiera sorbitol (źródło fruktozy) - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów lub z dziedziczną nietolerancję fruktozy powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera także glikol propylenowy.

Jak działa lek Tardysol?

Żelazo jest ważnym składnikiem krwinek czerwonych, mięśni i enzymów. Objawami niedoboru żelaza mogą być: przewlekłe zmęczenie, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, nerwowość, ból głowy, utrata apetytu, bladość, zwiększona podatność na infekcje, powstawanie pęknięć w kącikach ust, suchość skóry, łamliwość i wypadanie włosów, kruchość paznokci.

Kiedy stosować lek Tardysol?

Lek Tardysol jest stosowany u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 24 miesięcy:
- w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza;
- w celu zapobiegania niedokrwistości z niedoboru żelaza u kobiet w ciąży, gdy dieta nie może zapewnić wystarczającej ilości żelaza.

Jak stosować lek Tardysol?

Dawkę leku Tardysol i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować jakiś czas przed posiłkiem lub po posiłku oraz przed przyjęciem lub po przyjęciu produktów mlecznych. Dawkę leku odmierza się bezpośrednio pipetą znajdującą się w opakowaniu. Pipeta ma pojemność 5 ml z podziałką od 10 do 100 mg (oznaczenie co 10 mg). W razie potrzeby zawartość pipety można rozcieńczyć w połowie szklanki wody i natychmiast wypić.
Należy postępować zgodnie ze wskazówkami podawania leku zamieszonymi w ulotce dołączonej do opakowania, aby nie dopuścić do zachłyśnięcia się lekiem, szczególnie przez dziecko lub osobę w podeszłym wieku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tardysol?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy zaczekać na porę jej przyjęcia, a następnie kontynuować leczenie jak zwykle. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tardysol nie może być stosowany?

Leku Tardysol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (siarczan żelaza) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Tardysol nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tardysol?

Przed rozpoczęciem leczenia, na podstawie badań krwi lekarz określi nasilenie niedokrwistości oraz sprawdzi, czy nie jest ona wywołana przyczyną inną niż niedobór żelaza. Lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia będą wykonywane okresowe badania kontrolujące stężenia hemoglobiny i żelaza we krwi. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku.

Jak stosować lek Tardysol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie wolno stosować jednocześnie żelaza w innych postaciach (np. iniekcji). Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje jakikolwiek inny produkt zawierający żelazo.

Jak stosować lek Tardysol z jedzeniem?

Lek Tardysol należy przyjmować jakiś czas przed posiłkiem lub po posiłku oraz przed podaniem lub po podaniu produktów mlecznych.

Czy można stosować lek Tardysol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tardysol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli lekarz zaleci jego przyjmowanie. Lek Tardysol może być stosowany przez kobiety karmiące piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tardysol?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Tardysol, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi tego leku są: zaparcia, biegunka, powiększenie brzucha, ból brzucha, nudności, zmiana zabarwienia stolca. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tardysol?

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Czy lek Tardysol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tardysol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tardysol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w pudełku tekturowym z dala od światła. Nie należy przyjmować leku dłużej nie 2 miesiące po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tardysol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner