LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tavlesse (Fostamatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tavlesse (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tavlesse (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tavlesse

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Instituto Grifols S.A.

Co zawiera lek Tavlesse?

Lek Tavlesse występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lub 150 fostamatinibu (w postaci fostamatinibu disodowego sześciowodnego).

Jak działa lek Tavlesse?

Lek zawiera fostamatinib, który blokuje aktywność enzymu kinazy tyrozynowej śledzionowej. Blokując działanie tego enzymu, fostamatinib ogranicza niszczenie płytek krwi przez układ odpornościowy i zwiększa ich liczbę w organizmie, tym samym zmniejszając ryzyko nadmiernego krwawienia.

Kiedy stosować lek Tavlesse?

Lek Tavlesse stosuje się w leczeniu osób dorosłych z przewlekłą pierwotną małopłytkowością immunologiczną, gdy wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne.

Jak stosować lek Tavlesse?

Lekarz określa dawkowanie leku oraz długość lecenia. Lekarz zakończy terapię, jeśli liczba płytek krwi nie wzrośnie na tyle, aby zapobiec krwawieniom. Lekarz może zmniejszyć dawkę, przerwać leczenie lub całkowicie je zakończyć, jeśli wystąpią u pacjenta ciężkie działania niepożądane (takie jak wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia czynności wątroby, biegunka lub zmniejszenie liczby krwinek białych). Nie należy przerywać przyjmowania leku bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami. W razie niestrawności lek należy przyjmować podczas posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tavlesse?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze w wyznaczonym terminie; nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jeśli w dowolnym czasie po przyjęciu leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej tabletki; następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze w wyznaczonym terminie.

Kiedy lek Tavlesse nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (fostamatinib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie mogą przyjmować kobiety w ciąży.
Leku Tavlesse nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tavlesse?

Leczenie lekiem Tavlesse będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu chorób krwi. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem i regularnie w trakcie leczenia będą przeprowadzane u pacjenta badania krwi w celu oceny komórek krwi (w tym płytek krwi i krwinek białych) i czynności wątroby. Lekarz będzie regularnie sprawdzał ciśnienie krwi u pacjenta w czasie leczenia; w razie potrzeby lekarz może rozpocząć podawanie leku przeciwnadciśnieniowego lub zmienić leki przyjmowane obecnie przez pacjenta, aby obniżyć ciśnienie krwi. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Tavlesse z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tavlesse w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Tavlesse nie wolno stosować w okresie ciąży, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować wady rozwojowe. W przypadku zajścia w ciążę w czasie przyjmowania tego leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować niezawodną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania leku Tavlesse i co najmniej przez miesiąc po przyjęciu ostatniej jego dawki. Nie należy karmić piersią w czasie leczenia lekiem Tavlesse i przez co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tavlesse?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Tavlesse, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi, częste wypróżnienia, biegunka, nudności i nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych wątroby. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tavlesse?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Czy lek Tavlesse wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tavlesse nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent powinien unikać prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn, jeśli odczuwa zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Tavlesse?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce w celu ochrony przed wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tavlesse - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem