LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tecovirimat SIGA (Tecovirimat)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tecovirimat SIGA (Rp) kapsułki twarde 200 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tecovirimat SIGA

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SIGA Technologies Netherland B.V.

Co zawiera lek Tecovirimat SIGA?

Lek Tecovirimat SIGA występuje w postaci kapsułek. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 200 mg tekowirymatu. Lek zawiera laktozę, stąd pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera także barwnik żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Tecovirimat SIGA?

Substancją czynną zawartą w leku jest tekowirymat, którego działanie polega na zakłócaniu działania białka o nazwie VP37 występującego na powierzchni ortopokswirusów, do których należą wirusy ospy prawdziwej, ospy małpiej i ospy krowiej. Poprzez interakcje z tym białkiem lek zapobiega normalnemu namnażaniu się wirusów, spowalniając rozprzestrzenianie się zakażenia.

Kiedy stosować lek Tecovirimat SIGA?

Lek Tecovirimat SIGA jest stosowany u osób dorosłych i dzieci o masie ciała co najmniej 13 kg w leczeniu ospy prawdziwej, ospy małpiej i ospy krowiej.
Lek Tecovirimat SIGA stosuje się również w leczeniu powikłań, które mogą wystąpić po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej.

Jak stosować lek Tecovirimat SIGA?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta na podstawie masy ciała. Nie należy przerywać przyjmowania leku przed ukończeniem kursu leczenia lub bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w ciągu 30 minut po spożyciu posiłku o średniej zawartości kalorii i tłuszczu. Pacjentom, którzy nie są w stanie połknąć kapsułek, lekarz może zalecić otwarcie kapsułki i wymieszanie jej zawartości z 30 ml płynu (np. mleka, mleka czekoladowego) lub miękkiego pokarmu (np. musu jabłkowego, jogurtu) - tak przygotowaną mieszaninę należy przyjąć w ciągu 30 minut od zmieszania i w ciągu 30 minut po spożyciu posiłku.
Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty w ciągu 30 minut po przyjęciu leku, pacjent może natychmiast przyjąć następną dawkę. Jeśli wymioty wystąpią po upływie 30 minut od przyjęcia leku, nie należy przyjmować następnej dawki, ale kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z planem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tecovirimat SIGA?

W przypadku pominięcia dawki należy pominąć tę dawkę i kontynuować przyjmowanie kolejnej planowej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tecovirimat SIGA nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tekowirymat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tecovirimat SIGA nie należy podawać dzieciom o masie ciała mniejszej niż 13 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tecovirimat SIGA?

Leczenie z zastosowaniem leku Tecovirimat SIGA należy rozpocząć jak najszybciej po postawieniu diagnozy. Lekarz kwalifikuje pacjenta do terapii, analizując przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Tecovirimat SIGA z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tecovirimat SIGA w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę, która jest w ciąży lub karmi piersią, czy można będzie u niej zastosować lek Tecovirimat SIGA.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tecovirimat SIGA?

W ulotce dołączonej do opakowania są szczegółowo opisane działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Tecovirimat SIGA. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku to ból głowy i nudności. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tecovirimat SIGA?

W razie przyjęcia większej niż przepisana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Tecovirimat SIGA wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Tecovirimat SIGA mogą wystąpić zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pacjent ma zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Tecovirimat SIGA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tecovirimat SIGA - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem