LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Telam (Telmisartan + Amlodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Telam (Rp) tabletki 40 mg + 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
4,20
0,00
Cena
100% (zł):
12,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Telam (Rp) tabletki 40 mg + 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
4,20
0,00
Cena
100% (zł):
12,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Telam (Rp) tabletki 80 mg + 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,49
0,00
Cena
100% (zł):
23,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Telam (Rp) tabletki 80 mg + 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,49
0,00
Cena
100% (zł):
23,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Telam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Telam?

Lek Telam występuje w postaci tabletek w czterech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

 • Telam 40 mg + 5 mg
  1 tabletka zawiera 40 mg telmisartanu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Telam 40 mg + 10 mg
  1 tabletka zawiera 40 mg telmisartanu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Telam 80 mg + 5 mg
  1 tabletka zawiera 80 mg telmisartanu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
 • Telam 80 mg + 10 mg
  1 tabletka zawiera 80 mg telmisartanu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Jak działa Telam?

Lek Telam zawiera dwie substancje czynne: telmisartan i amlodypinę. Telmisartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia. Obie substancje działają rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować Telam?

Lek Telam jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie tętnicze nie jest wystarczająco kontrolowane po stosowaniu samej amlodypiny.
Lek ten jest także stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, którzy już przyjmują telmisartan i amlodypinę w oddzielnych tabletkach w takich samych dawkach jak w leku Telam - pacjent może stosować 1 tabletkę leku Telam, która zawiera obie te substancje czynne w takich samych dawkach.

Jak stosować Telam?

Dawkę leku Telam i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku Telam bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, podczas posiłku lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając niewielką ilością wody lub innego napoju bezalkoholowego. Leku Telam nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Telam?

Przyjmowanie leku Telam powinno być regularne. W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej i od następnego dnia kontynuować przyjmowanie leku o zwyklej porze. Nie należy przyjmować dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Telam nie może być stosowany?

Leku Telam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (telmisartan lub amlodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inny lek z grupy antagonistów wapnia (do których należy amlodypina).
Leku Telam nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Telam?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Telam konieczny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o leczeniu i przedstawi zalecenia dotyczące kontroli terapii. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Podczas przyjmowania leku Telam należy unikać spożywania zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować Telam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Telam z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Telam nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego. Produkty te mogą powodować zwiększenie stężenia we krwi amlodypiny (składnik leku Telam) i nasilać działanie obniżające ciśnienie tętnicze tego leku.

Czy można stosować Telam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Telam w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Telam, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Telam podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Telam?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Telam są szczegółowo omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Telam i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: posocznica (z wysoką gorączką i bardzo złym samopoczuciem); nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub problemy z oddychaniem; obrzęk powiek, twarzy lub warg; obrzęk języka lub gardła powodujący trudności z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne, takie jak nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silne swędzenie, powstawanie pęcherzy na skórze, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (będące objawami zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka); nieregularne bicie serca; ból w klatce piersiowej lub zawał serca; silny ból w nadbrzuszu (będący objawem zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Telam?

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Telam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych osób leczonych z powodu nadciśnienia mogą występować takie działania niepożądane jak omdlenia, senność, zawroty głowy lub uczucie wirowania - jeśli po przyjęciu leku Telam wystąpią takie objawy, nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Telam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Tabletkę leku należy wyjąć z blistra wyłącznie bezpośrednio przed przyjęciem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Telam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem